Ezt olvasta már?


A hívott szám jelenleg nem kapcsolható: Bíróságon a Telekom!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jogsértőnek ítélte a Magyar Telekom összehasonlító reklámjait, mert azokban a társaság nem tárgyilagosan hasonlította össze saját és versenytársai 4G mobilinternet-hálózatainak nagyságát. - Budapesti Napilap -

A "legnagyobb 4G hálózat" szlogenű kampányokkal elkövetett jogsértésért 600 millió forint bírságot szabott ki a GVH a Telekomra.

Ki a legnagyobb?

A GVH a Telekom hat kommunikációs kampányának 2014 októbere és 2015 júniusa között megjelent tájékoztatásait vizsgálta. E kampányok főüzenete a Telekom 4G hálózatának mérete volt. A Telekom azt üzente reklámjaival a fogyasztóknak, hogy a Telekom 4G hálózata nagyobb, mint másik két versenytársáé, a Telenoré és a Vodafone-é. Ezen üzenet hangsúlyosan jelent meg a vizsgált kampányokban, többek között "A Telekom bekapcsolta Magyarország legnagyobb 4G mobilhálózatát!" állítás közzétételével.

A GVH úgy ítélte meg, hogy a Telekom fent leírt gyakorlata jogsértő, hiszen az összehasonlító reklámokban:

-nem teljesült az ellenőrizhetőség követelménye, a Telekom által hivatkozott lefedettségi térképek ugyanis alkalmatlanok az országos lefedettséggel kapcsolatos állítások pontos ellenőrzésére;

-nem tekinthető tárgyilagosnak az a közlés, hogy egy adott pillanatban egy mobilszolgáltató hálózatának országos lefedettsége a legnagyobb, ha egyébként a 4G mobilszolgáltatási sajátosságok alapján megállapítható, hogy egy ilyen állapot nem tartható fenn a gyorsan zajló hálózatfejlesztések miatt.

A Telekom oldalán ez a térkép érhető el a 4G lefedettségről:

Forrás: Magyar Telekom

A GVH megállapította, hogy az összehasonlító reklám tárgyilagosságának elemzésekor nemcsak a közlés valóságtartalmát kell vizsgálni, hanem azt is, hogy a hirdetett tulajdonság (jelen esetben a hálózat nagysága) tipikus és meghatározó szempont-e adott piaci körülmények között a 4G mobilinternet-szolgáltató választásában. A mobilinternetes szolgáltatások értékesítése tipikusan éves vagy kétéves hűségidővel történik, a Telekom országos hálózati lefedettséget érintő előnye megszűnhet a hűségidőn belül, és ezen ismeret hiánya torzíthatta a fogyasztó döntését. Így a GVH döntése szerint a legnagyobb [lefedettségű] hálózat kommunikációja, különösen a kampány szlogenjébe ültetve egy önmagában nem meghatározó és nem tipikus tulajdonságot hasonlított össze a mobilhálózatok országos lefedettségével összefüggésben.

A GVH kiemelte a határozat indokolásában, hogy a magyarországi mobil telekommunikációs piacon általában is, de a mobilinternet-piacon különösen fontos megakadályozni, hogy egy piacvezető vállalkozás a saját hálózatáról szóló, ám a verseny dinamikáját figyelmen kívül hagyó összehasonlító reklámmal sugalljon a fogyasztóknak olyan előnyt, amellyel akár két évre is magához kötheti őket. Figyelemmel arra, hogy Magyarországon az internet-penetráció az OECD országok közül az egyik legalacsonyabb, ugyanakkor a mobiltarifák a legmagasabbak között vannak, továbbá, hogy a piac kevés szereplős, az ilyen, objektivitást nélkülöző összehasonlító reklámok különösen hátrányosan befolyásolhatják a versenytársak helyzetét, ez által a mobilpiaci verseny intenzitását is. Mindez együttesen indokolta a jogsértő reklámokra kiszabott eddigi legnagyobb bírságot a GVH gyakorlatában.

A GVH a bírság kiszabásakor a kommunikációs költségekre alapozott. Súlyosító körülményként értékelte, hogy:

-a 4G szolgáltatás újszerű és összetett jellege miatt még jórészt ismeretlen volt a fogyasztók széles körében, így jelentős információs aszimmetria volt érzékelhető;

-a kampányok hosszú ideig tartottak egymást erősítve és egymásra épülve, ugyanazon szlogen használatával;

-a jogsértő magatartás hatása elhúzódhatott az egy-két éves hűségidők okán.

 

A GVH enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy:

-a szolgáltatók közötti különbség ellenőrizhetőségére az egyik szolgáltató esetében a vizsgált időszak teljes egészében, a másik szolgáltatónál pedig részben volt lehetőség, a lefedettségi térképek összevetésével;

-a döntés újszerűnek tekinthető.

 

Bírósághoz fordul a Telekom

Kérdésünkre a Telekomnál elmondták, hogy a Magyar Telekom a mai napon vette kézhez a Gazdasági Versenyhivatal határozatát. A Magyar Telekom álláspontja az, hogy a Magyarország legnagyobb 4G hálózatáról szóló reklámállítás nemcsak valós (amint azt a GVH határozata is kimondja), hanem ellenőrizhető és tárgyilagos is volt, így a Magyar Telekom bíróságon fogja megtámadni a határozatot.

Nem reagált az árfolyam

A Magyar Telekom árfolyama nem reagált érdemben a hírre, továbbra is 0,6 százalékos mínuszban áll.


Forrás: Porfolio







0
0

hírek innen, onnan

Nem kell értük vagyonokat fizetni: ezt a 9 szuperélelmiszert a saját kertedben is megtermelheted

A szuperélelmiszerekről a legtöbben az egzotikus, drága importtermékekre gondolnak, pedig számos olyan növény létezik, amelyet akár a...

Messi-show: A vb-történelem új gólkirálya büntetőt rontott, majd duplázott; Argentína elintézte az osztrákokat - videó

A 2026-os észak-amerikai világbajnokság J-csoportjának rangadóján Argentína 2-0-s győzelmet aratott Ausztria felett Dallasban. Lionel Messi...

Fizetett szabadnapot ígérő kiberbiztonsági teszt miatt borultak ki az egészségügyi dolgozók Kanadában

Az egyébként is kimerült és túlterhelt dolgozók kegyetlen átverésnek nevezték a tesztet,

Messi ezt is behúzta, ő a vb-k történetének új gólkirálya

Soha senki nem szerzett annyi gólt a világbajnokságon, mint Lionel Messi.

Őrnagyként vették vissza hivatásos szolgálati viszonyba Szabó Bencét

A volt nyomozó június elején indította meg visszatérési eljárását.

A lemondott Starmer utódjelöltje diadalmenetben vonult be Londonba, de a brit kétpártrendszer válsága folytatódik

Azaz a brit kétpártrendszer jelenleg öt, egymástól nem túl nagy távolságra lévő párt versengésévé kezd átalakulni.

A nagy londoni köd rejtélye: ezrek életét követelte a 4 napig tartó pusztító jelenség

Az 1952-es nagy londoni köd a brit főváros egyik legismertebb eseménye volt a város huszadik századi történetének. A brit fővárosban az...

Retteghetnek a korrupt politikusok, Sulyok Tamást még a nyár vége előtt leválthatják – Magyar Péter új részleteket közölt

Magyar Péter miniszterelnök újabb részleteket árult el a Tisztítótűz műveletről: a tervezett Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi...

Elszálltak az áramárak, történelmi rekord dőlt meg Németországban

Rekordmagasságba emelkedett a német villamosenergia ára a másnapi piacon: a keddi 15 perces termék jegyzése 615 euró/MWh-n tetőzött, ami a...

Ha létezik, ha nem, politikai szellemként kering a nyilvánosságban Zsolti bácsi

Noha már a kampányban sem tudta bizonyítani senki „Zsolti bácsi” létezését, a titokzatos figura a közélet része lett. A kampányban a...

Itt követik el a legnagyobb hibát: dolgozhatna is a pénz

Átlagosan havi 87 ezer forintot tesznek félre a magyar háztartások, de a pénzük nagy része még mindig nem dolgozik. Az értékpapírszámla...

0

Sport

A PSG bejelentkezett a világsztárért, bajban a Liverpool FC

Újabb csapat kívánságlistájára került fel Yan Diomande.

Itt a pályázat vége, kiderül, melyik csatorna közvetíti az NB I-es meccseket

Senki nem ad 10 milliárd forintot a magyar fociért.

José Mourinho közbelépett, mégsem távozik a Real Madrid klasszisa

Ad neki egy esélyt a portugál vezetőedző.

Bejelentették a TV-ben Messi apjának halálát, azonnal kirúgták a csábító műsorvezetőt

Ő már a második áldozata a foci-vb-nek, kirúgták a saját hülyesége miatt.

Vb 2026: Iránt kifütyülték és beszorí-tották Amerikában, mégis pontot szerzett - videó

A világbajnokság G-csoportjának második fordulójában nem született gól Belgium és Irán összecsapásán, pedig mindkét csapat előtt adódtak komoly lehetőségek. A találkozó legnagyobb fordulatát a 67. perc hozta,

A belga sztárfocista ellen intézett kemény kirohanása után felfüggesztették a műsorvezetőnőt

A bocsánatkérés sem mentette meg őt a drasztikus lépéstől.

Néhány órán belül Messiék és Mbappéék is pályán – A foci-vb mai programja

Argentína és Franciaország is játszik ma a foci-vb-n, de lehet, hogy a nap meccse a Norvégia–Szenegál lesz.

Pár centis lesen múlt a vb álomgólja, de ezzel együtt is újra beégtek a belgák

Egyiptom után Iránnal sem bírtak Kevin De Bruynéék.

0
0

Bulvár

Máris riasztást kapott 8 vármegye, itt jöhet hatalmas zuhé hétfőn

Ilyen idő jöhet majd jövő héten Magyarországon a friss időjárás-előrejelzések szerint.

Bejelentették a TV-ben Messi apjának halálát, azonnal kirúgták a csábító műsorvezetőt

Ő már a második áldozata a foci-vb-nek, kirúgták a saját hülyesége miatt.

3 csillagjegy, akinek 180 fokos fordulatot vehet az élete 2026 nyarán

A nyár sokak számára az utazásról, a feltöltődésről és a könnyed pillanatokról szól, ám vannak időszakok, amikor ennél jóval többet tartogat számunkra az élet, főleg a csillagjegyünket illetően.

„Elnök Úr! Nagy a baj!” – Sulyok Tamásnak üzent Vona Gábor

A politikus szerint a Tisza Párt alkotmányos paranccsal ment szembe.

Rendkívüli bejelentés – halálos katonai csapást mért az USA egy titokzatos hajóra

Az amerikai hadsereg csapást mért egy feltételezett terroristaszervezethez köthető hajóra a Karib-tengeren, a műveletben két ember életét vesztette.

Minden fideszes kapcsolatát megmozgatta az ország egyik legmodernebb tehenészete, hogy kiderítsék, miért vágta át őket egy fideszes politikus

Hemzsegnek a fideszes politikusok abban a történetben, amelynek a végén egy családi mintagazdaság elbukta az állami földekre szóló haszonbérleti szerződését. Pedig még a csádi elnököt is vendégül látták.

Elhunyt Simor András

Vasárnap, 88 éves korában meghalt Simor András költő, író és pedagógus. Életműve a spanyol és latin-amerikai líra magyarországi megismertetésében, valamint a magyar klasszikusok spanyolra ültetésében is kulcsfo

Cseh Lacit dús, ősz hajjal alig ismerni fel a Reggeliben: villanyszerelőként így telnek a mindennapjai

Cseh Laci élete teljesen más, mint pár évvel ezelőtt, ahogyan külseje is.

Azonnali bejelentést tett a Katasztrófavédelem a Zalában történt nagy hajnali tűzesetről

Hatalmas tűzhöz riasztották a tűzoltókat hétfő hajnalban Zala vármegyében, ahol kigyulladt egy hűtőház Gelse és Kilimán között, a 7527-es út mentén. A lángok olyan mértékű károkat okoztak az épületben, hog

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

Karácsony Gergely nevében vett át több százmillió kenőpénzt egy politikus a parkfenntartási vállalkozó szerint, de nem intézett neki semmit

Z. Zsolt parkfenntartási vállalkozó vallomásában részletezte, hogyan adott át éveken át százmilliókat egy politikusnak, amiért cserébe semmit sem kapott. A férfi szerint a politikus azzal is fenyegette, hogy ha nem f

0