Ezt olvasta már?


A tavalyi volt a legmelegebb év Magyarországon

Az 1901 óta vezetett mérések szerint 2018 lett a legmelegebb év Magyarországon, a felmelegedés a globális melegedésnél is nagyobb mértékű - derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI számára készített elemzéséből.

A tavalyi év középhőmérséklete országos átlagban 11,99 Celsius-fok volt. Ez az 1981-2010-es normál értéket 1,66 fokkal múlja felül.

2018 rendkívül enyhe januárral kezdődött, az év során csak a február és a március volt hidegebb a sokéves átlagnál.

Ezt meleg április és május követte. Míg az első tavaszi napon mínusz 24,6 fokot rögzített az automata Sátorhelyen, a tavasz utolsó napján már 32,9 fok volt Sajópüspöki állomáson. Összességében a 3. legmelegebb tavasz volt a tavalyi.

A nyári hónapok közül az augusztus került be a legforróbb augusztusok sorába, a 4. helyre, ősszel pedig októberben alakult jóval átlag felett a hőmérséklet.

Tavaly nyáron három komoly hőségperiódus volt. A legtöbbször, 51 nap Fülöpházán haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30 fokot. 2018 legmagasabb hőmérsékletét Budakalászon rögzítették, július 29-én 36,6 fokot mértek. Összességében a 7. legmelegebb nyár volt a tavalyi.

Az ősz is rekord közeli, 1901 óta a 2. legmelegebb ősz volt. Szeptember elején nyári meleg volt.

Ezzel együtt nemcsak meleget, hanem "zimankót" is hozott a tavalyi év. Február végén, március elején tíz napig tartott a nagy hideg: mínusz 9 fok körüli országos átlagos minimumhőmérséklettel.

A csapadékviszonyokat tekintve a tavaszi hónapok változatos képet mutattak. Míg a március csapadékosabb volt a szokásosnál, addig májusban, de leginkább áprilisban jelentős volt a csapadékhiány. Március a 3. legcsapadékosabbnak, míg április a 6. legszárazabbnak bizonyult 1901 óta.

A nyári csapadék jellemzően szélsőséges időbeli és térbeli eloszlással érkezett. Heves esőzések során több településen, egy-egy napon a szokásos havi csapadék többszöröse hullott, ugyanakkor az északkeleti országrészben augusztusra már csapadékhiány alakult ki.

Október közepétől a hónap végéig egy száraz, átlag feletti csúcshőmérsékletű időszak következett. A szokásos októberi csapadék csupán 40 százaléka hullott, pár napra koncentráltan. Október közepére határainkon túl, a Duna felső vízgyűjtő területén aszály alakult ki, így több szakaszon is rekord alacsony volt a vízállás a Dunán.

Az év utolsó hónapja az átlagosnál szárazabb volt, így összességében átlag körüli: 589,9 milliméter csapadék hullott 2018-ban országos átlagban.

Külön kiemelték, hogy a 10 legmelegebb év közül 8 az ezredforduló utáni évek közül került ki. Magyarországon melegedés mértéke a múlt század elejétől 1,23 fok, ami a globális melegedés trendjét némileg meghaladja - olvasható az elemzésben.

 







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Juszt László a nyugdíjasok utalványairól: "Megalázó és undorító, amit ezek művelnek"

Juszt László közösségi oldalán ment neki a nyugdíjasok szavazatáért 30 eze forintos vásárlási utalvánnyal bejelentkező kormánynak....

Szemcseppel a távollátás ellen

Leválhatja a szemüveget vagy a szemműtétet a napi kétszeri csepegtetés?

Két országrész, két évszak: így alakul a hét időjárása

Ma még esik, de hamarosan egy újabb csapadékmentes időszak elé nézünk.

Megmártóztak a velencei főcsatornában, átmenetileg kutasították őket a városból

A brit férfi és román barátnője a Szent Márk tér közelében ugrott be a vízbe, de a gondolások értesítették a hatóságokat.

Kvíz: folytasd a kilencvenes évek legnagyobb magyar slágereit!

Imádtad Kozsót? Fejből vágsz minden Hip Hop Boyz-slágert, netán csak FLM dalaira tudsz elaludni? Online Popdarálóra fel!

10+1 érdekesség a Columbo-sorozatról, amiről talán nem is hallottál

Peter Falk utánozhatatlanul alakította a különc nyomozót, naná, hogy imádjuk a mai napig!

Sára Botond a törvényes működés őre, a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla októberben ül össze Budapest hiányzó főpolgármester-helyettese miatt

Októberben ülésezik a hiányzó főpolgármester-helyettes miatt indított ügyben a Fővárosi Ítélőtábla – tudta meg a Népszava.

Lengyelország háborús jóvátételt követel Németországtól, felfoghatatlanul nagy az összeg

Berlinben tárgyal Karol Nawrocki lengyel államfő, aki a találkozókon „egyértelműen követelni” fogja a Németországtól járó...

Hogyan léphet ki az adóstárs a hitelből? Mikor lehetséges és mire kell figyelni?

Hitelfelvételnél gyakran találkozunk a kezes és az adóstárs kifejezéssekkel. Helyzetük hasonló, mindketten felelnek a kölcsön...

Szoboszlai Dominikék a címvédő PSG előtt, de így sem a Liverpool a BL-favorit

A Manchester City már csak a negyedik legerősebb angol, Sallaiék óriási csatája a továbbjutásért.

Milyen 25 év? Már majdnem Ausztria szintjén vagyunk – de van egy kis gond

Azzal, hogy nyugati szomszédunknál az éves infláció augusztusban fél százalékponttal lett magasabb a júliusinál, míg nálunk...

0

Sport

A Kerkezt is szidó Carragher felháborító állítása miatt áll a bál, Szoboszlai is üzenetet kapott

A magyar válogatott csapatkapitánya sem hagyta szó nélkül a Liverpool meccsén történteket.

Januárban véget érhet Alexander-Arnold madridi kalandja

Trent Alexander-Arnold szombaton is csereként szállt be 9 percre a Real Sociedad ellen idegenben megnyert meccsen. Előtte kezdő volt a Mallorca elleni... Read More... A Januárban véget érhet Alexander-Arnold madridi kalandj

Súlyos balhé robbant ki a Debrecen NB I-es futballcsapatánál?

Meglepő hírek érkeztek a bajnokságban harmadik helyen álló csapat környékéről.

Onana volt a baj? Az MU kegyvesztett kapusa rögtön az első meccsén tündökölt

André Onana játékának nagyon úgy néz ki, hogy jót tett a környezetváltozás, hiszen annak ellenére is megkapta a meccs embere díjat, hogy a Trabzonspor 1–0-ra kikapott a Fenerbahce ellen.

A Barcelona játékosai zuhanyzás nélkül távoztak a stadionból

A Barcelona labdarúgócsapata mindössze 6000 néző előtt verte 6–0-ra a Valenciát, majd a mérkőzés utáni videók tanulsága alapján zuhanyzás nélkül távoztak a Johan Cruyff Stadionból.

Meghalt az a focista, aki akkor is nyugodt maradt, amikor füstölni kezdett alatta a szovjetek repülőgépe

A 71 éves korában elhunyt Juha Dahlund tűzoltóként dolgozott, így akkor sem esett pánikba, amikor a moszkvai olimpián füstölni kezdett alatta egy repülőgép.

Ex-FIFA játékvezető nekiment Michael Olivernek a Liverpool–Burnley után

A Liverpool győzelme Burnley ellen nem múlt el vita nélkül. Keith Hackett, a korábbi FIFA-bíró és Pgmol főnök élesen bírálta Michael Olivert, amiért Lesley Ugochukwu kemény belépőjét csak sárga lappal büntette.

„Az erőszak legyőzte a sportot” – forrong Spanyolország a Vuelta befutójának eltörlése miatt

A miniszterelnök a tüntetők mellé állt, a madridi polgármester a kormányfőt okolja a történtekért.

Az Újpest edzője a kupakiesés után: Mély gödörbe kerültünk

Damir Krznar, az Újpest labdarúgócsapatának trénere szerint a KTE elleni kupakiesés egy arculcsapásként ér fel.

Hivatalos: visszavonul a francia világbajnok

Samuel Umtiti, a 2018-as világbajnok francia labdarúgó, aki megfordult a Lyon, a Barcelona, a Lille és a Lecce csapatában is, hétfőn megerősítette visszavonulását. A 31 éves középhátvédet már korábban is látták

A Barcelona-szurkolók Flicknek üzentek, ítéletet mondtak a csapat játékosáról

A Valencia elleni 6-0-s siker után sok katalán drukker nem volt elégedett az edző eddigi döntésével.

0
0

Bulvár

Tisztítószerek helyett öntsd ezt a wc-be: olyan tiszta lesz, mint még soha

Ne költs többé több ezer forintot a különböző takarítószerekere, helyette készítsd el a cikkünkben bemutatott házi oldatot, amivel tökéletesen makulátlanná, valamint hosszan tartóan illatossá teheted az illemhe

"Visszavonom a két ünnepnap eltörlését" - mondta a kormányfő

Visszavonta a hét elején kinevezett új francia miniszterelnök, Sébastien Lecornu az elődje által a költségvetési hiány csökkentése érdekében tervezett két ünnepnap eltörlését, és kezet nyújtott a baloldalnak.

Kardigán az új blézer: ezt a fazont válaszd őszre

A puha és kényelmes kardigán most a legdivatosabb alapdarab.

A barátaim kis nyaralója bebizonyította, hogy nincs jobb a régi idők nyaránál

Egy barátokkal töltött hétvége visszarepített minket a régi idők gondtalan nyaraihoz. A modern kényelem és a múlt hangulata különleges élményt nyújtott.

Nem akárki tűnt fel Hatvanpusztánál repülővel, a videó kikerült az internetre is

Érdekes felvételek születtek az ország leghíresebb mezőgazdasági területéről.

Nyolc fiút drogozott be egy osztálytársuk: majd borzalmas dolgot tett

Égnek áll az ember haja: nyolc fiút lett szexuális bántalmazás áldozata, miután egy osztálytársuk bedrogozta és egy felnőtthöz csalogatta őket.

Dobrev Klára hosszú göndör hajjal felismerhetetlen: mintha nem is ő lenne a friss képeken

Dobrev Klára fantasztikusan néz ki hosszabb, göndör hajjal a friss képein.

Kiderült a szegedi BYD gyár orbitális titka, innentől másként tekintünk rá

Olcsó elektromos kisautóként hirdeti a BYD az első Magyarországon gyártott modelljét, amiben azért van némi csúsztatás.

Kimondta az egyik NATO-vezető: tényleg elkerülhetetlen a háború, nincs már remény?

Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szerint Oroszország vészesen közeledik a NATO 5. cikkelyének aktiválásához szükséges határvonalhoz.

Megérkezett Orbán Viktor válasza a svéd kormányfőnek, szerinte a barbarizmus vert gyökeret Svédországban

A miniszterelnök szerint a skandináv ország jelenleg éppen összeomlik.

Szokatlan dolog történik a 30 ezer forintos nyugdíjas utalványokkal, rengetegen ezt teszik vele

Sokan meglepődtek a mostanra milliós nagyságrendű összeg láttán, az egész országban egyedül itt csinálják ezt.

blogmorzsák

Hogyan született Anglia?

Sokan tudják, hogy hosszú ideig kelta törzsek éltek a mai Anglia területén - és az is közismert, hogy a rómaiak is évszázadokig uralták e földet.

Derült égből dróneső

Ha hagyjuk, mindenképpen ők adhatják az első nagy pofont, és ez nagyon komoly előnyt biztosít számukra.

Molnár Ferenc: színház a színházban – A testőr

A döntés mindenképpen a hölgyeké, akkor is, ha látszólag van választásunk.

0