Adott a lehetőség, de közös a felelősség és a munka
– Digitális, technológiai forradalom zajlik a világban, amelynek pozitív hullámaira Pécs is felkerülhet, de ahhoz sok mindennek változnia kell – mondta lapunknak Dr. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
– A mindennapi híreket követve sokszor olyan érzése van az embernek, mintha egy száguldó vonatra kellene felszállni. Ennyire felgyorsult minden?
– Igen, a mesterséges intelligencia, a digitális technológiák, vagyis az ipar4.0 fejlesztése mostanra radikális tempót diktál, amelyre mindenképpen építeni kell, mert a globális kihívásokkal csak így tudunk szembeszállni.
– Lapunk is foglalkozott már azzal, hogy számottevő tudással rendelkező, potens, pécsi informatikai vállalkozások szép számban találhatók városunkban, de akkor ennyi elég is?
– Kétségtelen, hogy Pécs a hagyományos iparfejlesztésben szinte behozhatatlan hátrányba került, tulajdonképpen azt is mondhatom, ezt a játszmát elvesztettük. Ugyanakkor nagyon sok olyan potenciál van városunkban, amelyekre építve az új technológiai forradalom révén felzárkózhatunk. Ez pedig előnyös lehet a városban élők és az itteni vállalkozások, valamint a közintézmények, az egyetem, de halkan jegyzem meg, akár a politikum számára is.
– Ez elég utópisztikusnak tűnik… Pécs akár nyertese is lehet a most zajló változásoknak?
– Határozottan állíthatom, hogy igen, de ehhez sok szervezetnek és a döntéshozóknak változnia kell.
– Miben?
– Sokszor az az érzése az itt élőknek, hogy több, jelentős hatókörrel felruházott intézmény működik, de külön-külön, és nem egymás mellett. Jómagam és a kamara is többször jelezte már, hogy az egyetemnek például sokkal közelebb kell kerülnie a helyi gazdasághoz mind a kutatás, fejlesztés, mind a képzés terén. Említhetem az informatikai és digitális képzést, de akár a digitális oktatást is. Úgy látom, jelenleg csupán a kancellária, a Természettudományi Kar és a Műszaki Kar látja ezeknek a változásoknak a szükségességét, de ennél sokkal szélesebb körű egyetemi és partneri együttműködésekre van szükség. Az egyetem a város jövőjét tekintve kulcspozícióban van.
– A politika látja ezeket a folyamatokat?
– Úgy tapasztalom, náluk nem igazán „ment át” ezeknek a változásoknak a sürgető fontossága. Sokszor az az érzésem, a városi közéletet ma a kulturális, oktatási és közigazgatási intézményi közeg moderálja. Kevesen és keveset foglalkoznak az előttünk álló brutális erejű változásokkal.
Miközben az emberek általában lineárisan terveznek, az említett társadalmi-gazdasági változások, amelyek ma már kézzel foghatók, exponenciálisan fejlődnek.
Nincs időnk tehát! A teljes folyamatot, átállást – mind gondolkodásban, mind tettekben – felgyorsulva kell megtenni! Most tényleg behozhatjuk a lemaradást, ha a tudás intenzív gazdaságra helyezzük a hangsúlyt, különben Pécs ki fog ürülni, előbb a fiatal, majd a középkorú népesség a fejlődő centrumokba áramolhat.
A technológiai forradalom kapcsán van esélyünk is, persze, teszem hozzá gyorsan, mindennek az alapja, hogy az ebben felelőséggel bíró felek együttműködjenek.
– Na, ez az, valahogyan ez lehet egy „magyar átok”, az együttműködés… Hogyan lehet ebben előrelépni?
– Minden résztvevőnek, és most nevesítem is, az önkormányzatnak és intézményeinek, az egyetemnek, a helyi vállalkozásoknak és még a civil szervezeteknek is túl kell lépniük azon a berögződésen, hogy a döntéseiket túl gyakran saját magukra optimalizálják, nem a város fejlődésére. Nem fektetnek energiát a partneri együttműködésekre. Mindenki felel a fejlődésért, és egymásra is vagyunk utalva. Ezért tartom fontosnak, hogy ezek a szereplők a napi konkrét munkában dolgozzanak együtt, mert nem elég a protokolláris együttműködés, a városnak át kell állnia a gazdaságorientált üzemmódra!
– Hát akkor hagyni kell az udvarlást, a flörtölést…, mégis, ki kezdeményezzen?
– Véleményem szerint az a legoptimálisabb, ha a legnagyobb közhatalommal rendelkező önkormányzat koordinál, képesnek kell lennie a többi, neki nem alárendelt szektorokkal való párbeszédre, azok koordinálására. Vagyis egyfajta kovásza, de nem kizárólagos irányítója a folyamatoknak.
Az egyetem maga is hatalmas fejlesztési potenciállá válhat, ha képes átalakulni, lépést tartani a technológiai forradalommal, és felvállalja küldetését, a helyi gazdasági, társadalmi környezet fejlesztését.
A kamara, a nyugatiaknál sokkal kisebb eszközrendszerével ebben mégis hatékony partner lehet. A meghatározó vállalkozások természetesen teljes mellszélességgel segítik és támogatják ezeket a változásokat, a fejlődést. A velünk kapcsolatban álló közép- és nagyvállalkozások, valamint a tudatos kisvállalkozások minden fórumunkon jelzik ennek a nyitottságnak és együttműködésnek a szükségességét, rajtunk nem fog múlni, fontos nekünk ennyire a város jövője.
PNL
hírek innen, onnan
Másodszor is telitalálata lett a lottón egy walesi házaspárnak
Richard Davies és neje, Faye 2018-ban egyszer már elvitték a főnyereményt, idén november végén újabb egymillió fontot nyertek a brit...
Világszenzáció. Idegen szerkezetet találtak egy piramisban, ez teljesen sokkolta a tudósokat, a fáraó még mindig benne lehet?
A piramisok hihetetlen titkokat tartogathatnak számunkra.
Teljesen maga alatt van Puskás Peti: megszólalt a válásról
Nehezen tudta szavakba önteni az érzéseit.
Túrd fel a fiókodat: ezek a 2 eurós érmék egy kisebb vagyont érnek
Hány két eurós lapul most a fiókodban? A befőttesüvegben? A nyáron magaddal hurcolt strandtáskádban? Sokan észrevétlenül költik el...
Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a nő, aki lemészárolta a szüleit
Még a testvérét is megtámadta, de az szerencsére túlélte.
Rejtélyes módon eltűnt 16 fájl az Epstein-aktákból, köztük egy fotó Donald Trumpról
Mutatjuk a fényképet, aminek nyoma veszett a nyilvántartásból.
Árréscsökkentés: olcsóbb aranyvasárnap, jelentős segítség
Indul az utolsó roham, aranyvasárnap is fontos a boltokban az alacsonyabb ár. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a kormányzati...
Nagyon kiverte a biztosítékot a betiltott Bors-kiadvány a kormánynál
A Magyar Bírói Egyesület szerint az ország jogrendjét kérdőjelezi meg, aki a bírósági döntést nem veszi figyelembe.
Megszólalt a chipgyártó – ennek senki sem fog örülni
A mobiltól a számítógépig minden sokáig drága lesz.
Brutális fordulat a Szőlő utcai ügyben: rendész bántalmazott fiatalkorú lakót
Újabb gyanúsítottja van a Szőlő utcai ügynek.
Szoboszlaival keménykedett, nem győzik ütni Richarlisont Liverpoolban - videó
A brazil játékos igen felfokozott állapotban "ünnepelte" gólját, ami Szoboszlai Dominiknak is egy sárgájába és egy eltiltásába került.
Nem fogod elhinni Dávid Petrára, melyik városban talált rá a boldogság
Félreismerhetetlen épület előtt pózolt. Dávid Petra elhagyta az országot.
Sport
Kedves Jake Paul, lehet visszatakarodni hatvanéves legendákat és visszavonult ketrecharcosokat verni!
Jake Paulnak pont annyi keresnivalója van a profi bokszban, mint Kylie Jennernek a Nobel-díjasok között. A kettőezer-húszas évekre elértük, hogy a boksz ne a sportról, hanem figyelemért kurvuló celebekről szóljon. Ke
Nekimentek Szoboszlainak, erre eltiltották őt a bajnokságban, ellenfele folytathatta az ámokfutását
Szoboszlai Dominik a Liverpool következő bajnokiján, december 27-én nem léphet pályára.
Szalai Ádám megmutatta a számokat: ezért buknak el évente milliárdokat a magyar futballklubok
A sportvezető úgy látja, néhány klubnál csak most kezdenek ráébredni: az állami támogatások kora nem tart örökké.
Erdei Zsolt 51 évesen visszatért, majd a meccs végén azt mondta, 50 felett senki nem menjen a ringbe
A magyar boksz egyik nagy legendája 51 évesen újra bokszolt.
Vadállatnak nevezte Szoboszlait az ellenfél edzője, nem veszi be a sérüléses sztorit
Slot még nem mondta ki határozottan, hogy Szoboszlai játszhat ma a Tottenham ellen, bezzeg a Spurs edzője...
Viníciust kifütyülték a Real Madrid szurkolói, a reakciója még nagyobb felháborodást okozott
A madridiak bajnokiján Mbappé Ronaldót utánozta, az edző a röhejesnek nevezett játékvezető felfüggesztését követelte.
Két kiállítás a Liverpool rangadóján, Szoboszlaival megtörtént, amitől mindenki félt
A Liverpool sztárigazolása megsérült, a Tottenham elleni rangadó egészen őrült végjátékot hozott.
Darts-vb: már karácsony előtt kiesett a csodatévő világbajnok
A tavalyi elődöntős is elbukott a meglepetések estéjén.
Micsoda lövés. Nézze meg Schäfer András gólját, győzelmet ért a Bundesligában
A magyar válogatott játékosa csereként állt be az Union Berlin színeiben, majd a hosszabbításban hatalmas gólt lőtt.
Bódog: "Csak a Fradi-pályán adnak meg ilyet?"; Bognár: "A szünetben kivettük a szabadságot" - edzői értékelések
Az NB I 18. fordulójának szombati játéknapján három mérkőzést rendeztek - így értékelték a látottakat a vezetőedzők.
A vörösborra és a munkára esküszik a 98 éves sztármatematikus
Derű, sport, szellemi aktivitás – ezekre esküszik Obádovics J. Gyula.
A Szoboszlait meglökő brazil fojtogatott és könyökölt is – miért nem járt piros lap?
Richarlison többekkel szemben is sportszerűtlen volt, de az ámokfutása közben mégis csak Szoboszlai Dominik kapott lapot.
Bulvár
Már a rendőrséget is zavarja, hogy sokan nem tudják, mikor használják a hátsó ködlámpát
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának munkatársai december 18-án közúti ellenőrzéseket hajtottak végre az M7-es autópálya Somogy vármegyei szakaszán. Az intézkedés elsősor
Döbbenetes részletek: Nem akárki vezette a pénteken balesetet szenvedett crossovert
Egy jobbkanyarban lesodródott az útról.
Kutatások bizonyították: 6 hét alatt megváltozik az agyad, ha napi 5 percet meditálsz
Gondoltál már arra, hogy milyen hatalmas változásokat idézhetsz elő önmagadban mindössze napi 5 perc ráfordítással?
Olyan ajándékot kapnak a One ügyfelei, amire nem is számítottak
December 24. és 26. között a lakossági és vállalati One mobil-előfizetéssel rendelkező ügyfelek díjmentes, korlátlan belföldi adatforgalmat kapnak.
Így látta fotósunk a szegedi Fidesz-Tisza párbajt
Képgaléria a Fidesz és a Tisza nagygyűléséről.
Kutatás: az ilyen vércsoporttal rendelkező emberek lassabban öregszenek
Évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat, vajon mi árulja el legpontosabban, hogyan öregszik a testünk. Egy tudományos irány most meglepő választ ad.
Mellkason szúrtak egy 15 éves lányt Budapesten: 40 percen belül három embert fogtak el a rendőrök
A tinédzsert súlyos sérülésekkel szállították kórházba a mentők. A brutális támadás a VI. kerületben történt szombat hajnalban.
Gyászol a magyar város, elhunyt dr. Bay Éva
Életének 87. évében elhunyt dr. Bay Éva orvos, műgyűjtő, Kiskunhalas díszpolgára, a Thorma János Múzeum egyik legjelentősebb adományozója.
Iszonyatos ami kiderült a Szőlő utcai ügyről, eddig senki nem merte ezt kimondani, a szakértő kőkemény kijelentést tett
Ez lehet valójában a Szőlő utcai ügy hatása.
Szaunában rekedt és meghalt egy házaspár
Mint kiderült, a japán házaspárnak gyakorlatilag esélye se volt kijutni vagy segítséget kérni.
Bekapcsolva maradt egy bolti vásárló kamerája, az egész ország összeveszett azon amit rögzített
A népszerű hazai boltban látottak mindenkit felkavartak.
Nem az ecet és nem is a szódabikarbóna: ez a vízkő legnagyobb gyilkosa
A vízkő elleni harcban a legtöbben automatikusan az ecethez vagy a szódabikarbónához nyúlnak. Pedig létezik egy megoldás, amely sokkal hatékonyabb, kíméletesebb, és egyre több háztartásban váltja le a régi módsz
blogmorzsák
A 12 legjobb film bekuckózásra
A decemberi szabadságunk alatt sokan nézünk filmeket bekuckózva. De melyek érdemes újranézni?
Hacsek és Sajó Oroszországban
- Miben halt meg a kedves dédnagypapája? -Polgárháborúban.
Bibó Lajos: A könyv lelke
"A könyv teszi az embert. Vagyis: könyv nélkül nincs élet. A könyv lényegében elsőrendű életszükséglet."

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


