Hogyan derítsük ki, hogy alkoholfüggők vagyunk-e?
Egészség
Egy ember életében számos kihívás lehet. Egy munkahelyre bekerülni és ott helytállni; egy párkapcsolatot felépíteni és megtartani; egy gyermeket megszülni, életben tartani és felnevelni; egy házat felépíteni és felújítani; lefutni egy maratont…
Kép forrása: Unsplash
Mi a valódi kihívás?
Mindez a teljesítmény azonban majdhogynem könnyűnek mondható ahhoz a feladathoz képest, hogy felismerünk magunkról valamit, ami nem jó, ami nem illik bele az énképünkbe. Ami kudarccal, szégyennel, haraggal és fájdalommal jár. Hogy mondjuk problémám van az alkohollal.
Azt beismerni, hogy valaki alkoholfüggő, majdhogynem csodával határos dolog. Mert az énvédő mechanizmusaink általában jól működnek, és csak azt engedjük be a gondolataink közé, ami már eleve beillik a gondolkodási keretünkbe.
Egy férfi életéhez hozzátartozik, hogy esténként legurít egy-két (három-négy) üveg sört? A hétvégi ivászatok a barátokkal, vagy az esti kocsmázás normális? Hogyha az ember felönt a garatra, akkor kicsit gorombább, de egyébként rendes ember? Milyen hiedelmeink vannak magunkról?
Amikor a környezet sokadszorra mondja, hogy kevesebbet kéne inni, az keveseknek szokott elég lenni. A legtöbb ember ugyanis nem változik, ha csak nem muszáj neki. Nagyon bátor az, aki életválság nélkül is elhatározza, hogy szembenéz a saját démonaival; a legtöbb embernek hatalmas, családot és egzisztenciát szétrobbantó krízis kell ehhez.
A feltűnő tünetek
Lássuk mik az alkoholizmus tünetei.
Ezek nagyon is felismerhetők, csak épp annak nem, akit érint. Olyan ez, mintha egy elefántot kerülgetnénk a nappaliba. A betoppanó vendég rögtön megjegyezné, hogy nini, itt egy elefánt! Akik benne élnek, azok viszont úgy tesznek, mintha nem is lenne ott semmi.
Bátorság kell ahhoz, hogy valaki ránézzen és elismerje: nem normális az, amit csinálok.
1. naponta való alkoholfogyasztás. Arról a helyről, ahol ez a norma, nehéz belátni, hogy a világ jó részének nem az a normális, hogy minden áldott nap fogyaszt alkoholt.
2. nagy mennyiségű és fokozódó mennyiségű alkoholfogyasztás. Nyilván megvan az embernek a kedvenc itala. Bizonyára meg is tudja indokolni magának, hogy miért segít ez neki ellazulni, felejteni, stresszt levezetni, kikapcsolódni, folyadékot pótolni. A nagy mennyiségű, rendszeres alkoholfogyasztás azonban erős jel, ami objektíven nézve bizony alkoholizmusnak minősül. Vagy mondjuk szebben: alkoholhasználati zavarnak. Tény, hogy van vele dolga az embernek, ha egyszer rendszeresen és nagy mennyiségben előkerül az életében.
3. Az alkohol javára elhanyagolja az ember az egyébként fontos dolgokat: a családját, gyermekeit, akiket szeret, a munkáját, a hobbiját. Ez már erős jele annak, hogy itt tulajdonképpen, mondhat az ember bármit indokul, mégis csak az a pohár irányít, nem pedig a józan ész.
4. Elvonási tünetek és tagadás: sóvárgás és idegesség az alkohol után, és annak tagadása, hogy az alkohol erősebb. “Bármikor le tudom rakni!” És bár tagadni könnyebb, hosszú távon nagyon nem éri meg.
De miért csinálja ezt az ember?
Jó, ha tudjuk, hogy az alkoholizmus jóval inkább betegség, mint erkölcsi gyengeség. A probléma valójában nem az alkoholizmus, hanem az egy tünet: valami olyan érzelmi hiánynak a tünete, amelyet az ember nem kapott meg. Többnyire gyermekkorban kell keresni a gyökerét: traumák, elhanyagolás, magány, félelem, megfelelési kényszer, szeretethiány. Nagyon sokan, bár azt gondolják, ők maguk döntenek, valójában a saját gyermekkori sérüléseik által felállított pályán mozognak.
Sajnos nagyon sok gyermek nő úgy fel, hogy bár fizikailag talán megkap minden szükségeset, az érzelmeit és a lelki igényeit nem veszik figyelembe, akár a saját szülei sem. Amíg a problémára nem látunk rá, addig nehéz bármit is kezdeni magával a félresikerült problémamegoldási módszerrel: az alkoholizmussal. De fordítva is igaz: amíg egy rossz megoldási mód mellékhatásai uralják az életünket, addig nem tudunk mit kezdeni a régi traumákkal sem. Fából vaskarika – mi hát a teendő?
Mit tehetünk, ha felismertük, hogy baj van?
Segít, ha tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül. Nagyon sokan küszködnek ugyanezzel a problémával, és több lehetőség van, hogy segítséget kapjunk. Segíthet a tudat, hogy lehetséges ebből kijönni, és ki is kell, ha az ember ki akar kerülni abból a negatív életminőségből, amelybe az alkohol rángatta.
Ha valaki eljut odáig, hogy felismeri: problémája van az alkohollal, és valamerre lépni szeretne, az nagyon nagy dolog: le a kalappal előtte! A munka java még hátra van, de itt kezdődik minden: annak elfogadása, hogy baj van, válság van.
Érdemes segítséget kérni akár családtagoktól, akár szakemberektől. Ha akár csak egy lépést is megteszünk, elindultunk a változás útján egy elképzelhetetlenül jobb élet felé.
Kezdetnek jó, ha sokat-sokat tájékozódunk, olvasunk, utánanézünk mind az alkohol hatásainak, mint a módszereknek és szakembereknek, akik tudnak segíteni. Ha pedig megtaláltuk azt az embert vagy módszert, amelyben meg tudunk bízni, akkor nekiláthatunk a munka nagy részének.
A leszokás módszerei
Az alkoholizmustól való megszabadulásnak nincs egyetlen üdvözítő útja, többféle módszerrel is sikerrel járhatunk – vagyis abszolút lehetséges, hogy megszabaduljunk a függőségünktől.
A betegségtudatos megközelítések az absztinenciában és a közösség megtartó erejében látják a megoldást, és van, akinek ez az, ami segíteni tud. Ilyen az Anonim Alkoholisták csoportjai vagy a Minnesota-módszerre épülő csoportok. A zárt közösség, a sorstársak támogató jelenléte, a szakmai segítség mind megtartó erejű lehet ennek a démonnak a lerázásához.
Az is megoldás lehet, hogy magán-addiktológiai ellátáshoz fordulsz. Ezek általában személyre szabottak, és bár költségesebbek, mint az állam által finanszírozott eljárások, ugyanolyan hatékonyak. Jellemzőjük még, hogy az ismerttől alternatív utakon járnak, és az a meggyőződés vezeti a segítőket, hogy az alkoholizmus gyógyítható, és a háttérben húzódó problémák felszámolásával párhuzamosan lehetséges kilábalni az ördögi körből.
Bármilyen módszert választunk is, ha kitartunk és nem hagyjuk abba, akkor előrefelé haladunk: egy tehetetlen, irányíthatatlan életből egy szándékokkal, célokkal és megvalósított vágyakkal teli élet felé.
hírek innen, onnan
Bevetették a hadsereget: rekordszámú medvetámadás történt ebben az országban, lépni kellett
Veszélyes a helyzet Japánban: a helyi hatóságok kérték a hadsereg segítségét.
Orbán Viktor ismertette a washingtoni találkozó fő célját
A miniszterelnök egy csomag összeállításáról is beszélt.
Halálos baleset történt a 4-es főúton, elterelik a forgalmat
Egy ember meghalt, többen megsérültek.
A NER médiaterjeszkedését látja a Guardian a Blikk megvételében
Múlt pénteken derült ki a Ringier lapjainak eladása, a brit lap szerint ez sokkolta az újságírókat.
No Nut November: őrült trend vagy hatásos önfegyelem?
30 nap önmegtartóztatás. Te kipróbálnád a No Nut Novembert?
Plasztikáztatta az arcát egy fiatalos 52 éves nő – így reagált rá az internet
Egy 52 éves a közösségi médiában vált ismertté, miután bemutatta arcplasztikai műtétjének eredményeit. Bár sokan túl fiatalnak...
Falmászóteremben vizsgálódott az ügyészség, ügy lett belőle
A Pest Vármegyei Főügyészség folyamatosan nyomon követi a fogyasztói jogok betartását, kiemelt figyelmet fordít a gyermekeket is érintő...
Bevált a módszer, három új traffipaxot helyeztek el Budapesten
Három új traffipaxot helyeztek ki Budapesten, hogy visszaszorítsák a gyorshajtást. A helyszíneket nagy gonddal választották ki.
Mága Zoltán és a magyar zenészek ismét meghódították Amerikát
Washingtonból New Yorkon át Los Angelesig a világ legrangosabb színpadain arattak hatalmas sikert.
Rejtélyes tragédia: Holtan találták a 27-szer műtött Emberi Barbie-t, a rendőrség gyanús haláleset miatt nyomoz
A 31 éves Barbara Jankavskit 27 műtéten esett át, hogy egy élő Barbie babára hasonlítson. São Pauló-i otthonában találták meg, de a...
Egy ember meghalt, több megsérült a Kabánál történt balesetben
Teljes útzár van az érintett szakaszon.
Kárpátaljai magyar egyetemistákat tartanak fogva a beregszászi hadkiegészítő parancsnokságon a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szerint
Négy ukrajnai magyar egyetemista fogva tartása ellen tiltakozik a Kárpátaljai Magyar Kulturális
Sport
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Szoboszlai Dominik elcsendesítette Arda Gülert, kifakadtak a törökök
Nem volt kérdés, melyikük nyújtott jobb teljesítményt a BL-rangadón, de ezt Törökországban megmagyarázták.
Szoboszlai gólpassza után a Liverpool legyőzte a Real Madridot
Ismét kiváló meccse volt Szoboszlai Dominiknak.
Xabi Alonso a Liverpool elleni BL-vereség után: Nagy árat fizettünk a felesleges szabálytalanságok miatt
Kedden a Liverpool 1–0-s győzelmet aratott a Real Madrid ellen a Bajnokok Ligája alapszakaszának negyedik fordulójában. Xabi Alonso elmondása szerint csapata nagy árat fizetett a felesleges szabálytalanságokért.
Könnyek és mankó: a PSG-t óriási csapások érhetik a vereség után
A BL-címvédő két kulcsjátékosa is kidőlt a Bayern München elleni mérkőzésen.
„Abszolút katasztrófa" – a magyar válogatott kapus sérülése után edzője sem bizakodó
Tóth Balázst a Blackburn kedd esti bajnokiján kellett lecserélni.
Szoboszlai Dominik világklasszis teljesítményével a Liverpool legyőzte a Real Madridot
A magyar válogatott csapatkapitánya öt lövéssel és négy kulcspasszal volt a BL-rangadó legjobbja.
Elhunyt a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Jenei Imre
Nyolcvannyolc éves korában elhunyt Jenei Imre, aki a magyar és a román labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya is volt, valamint 1986-ban BEK-győzelemig vezette a Steaua Bucuresti csapatát.
Ki volt valójában a meccs embere Liverpoolban? Meglepő a válasz.
Az osztályzatok alapján nem Szoboszlai vagy Mac Allister nyújtotta a BL-találkozó legjobb teljesítményét.
Ki ez a magyar támadó, aki szórja a BL-gólokat?
Kedden ismét duplázott a fiatal középcsatár, pedig csak egy félidőt játszott.
Olyat tett a Liverpool a Real Madrid ellen, amire még senki nem volt képes az idényben
A Real Madrid a szezonban először nem szerzett gólt – írta szerdai összefoglalójában az Iffhs a spanyol együttes angliai vendégszerepléséről, amelynek során a Liverpool Szoboszlai Dominik átadása után született
Nem lehet elégszer megnézni: íme, Szoboszlai szédületes gólpassza a Real Madrid ellen – videó
A Liverpool magyar sztárjának klasszis villanása is kellett a Real Madrid legyőzéséhez.
Bulvár
Nettó átlagkeresetek Magyarországon – Budapest: 576 ezer forint, Szabolcs-Szatmár-Bereg: 356 ezer forint
A nettó átlagkereset Budapesten és Győr-Moson-Sopron vármegyében haladta meg a félmillió forintot 2025 első hat hónapjában, hét vármegyében ugyanakkor a 400 ezer forintot sem érte el.
Retteghet Magyarországon, akinek ilyen autója van
Kiderült, mely márkákra buknak most leginkább az autótolvajok Magyarországon: szabályosan vadásznak ezekre a bűnözők.
Így halt meg Kádár János, nem véletlen hogy a törikönyvek hallgatnak róla
A pártfőtitkár utolsó napjai nem éppen a könnyű végről tanúskodnak.
Egy 15 és egy 17 éves fiú, egy 18 éves lány, és egy 24 és egy 30 éves férfi halt meg a szentmártonkátai vonatbalesetben
A vonaton ülök közül senki sem sérült meg.
Bementek a volt magyar miniszter házába, egész Magyarország sokkol a kikerült videótól
Minden képzeletet felülmúlt, ahol az államférfi élt, kiderült az épület titka.
Egyre több helyen teszik ezt a visszapillantóra, különös oka van
A különleges jelzést elég sok autós használja, és gyakorlati haszna van, szóval jobb tudni, hogy mit jelent.
A Kossuth-díjas színész autista felnőtt fiáról ritkán beszél: Bence már 37 éves
Blaskó Péter fiát, Bencét gyermekkorában diagnosztizálták autizmussal.
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Eltűnhet a boltok polcairól ez a sokunk által kedvelt élelmiszer. Érdemes betáraznod belőle.
A szakemberek véleménye szerint karácsonyra eltűnhet ez a nagyon kedvelt alapanyag a boltok polcairól! Érdemes már most betárazni belőle, mert sok ételhez szükség lenne rá!
Egymás után ürülnek a magyar bankszámlák: minden nyom egy irányba vezet, nagy a felfordulás
A zsarolóvírus-támadások nem csupán technikai fennakadásokat vagy átmeneti anyagi veszteségeket okoznak.
Elképesztő fordulatot vett az adatszivárgási botrány, nem akármi történt a háttérben
Szakértő szólalt meg a témában, érdekes dologra hívta fel a figyelmet.
Szoboszlai Dominik elcsendesítette Arda Gülert, kifakadtak a törökök
Nem volt kérdés, melyikük nyújtott jobb teljesítményt a BL-rangadón, de ezt Törökországban megmagyarázták.

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


