Ezt olvasta már?


Indul az albérleti roham: el lehet kerülni a lakásbérlés és -kiadás buktatóit

Tízpontos kisokos a biztonságos lakásbérletért

Gyorsuló ütemben dráguló lakbérek, növekvő kereslet és egyre óvatosabb bérbeadók várják azokat a fiatalokat és szüleiket, akik a felvételi ponthatárok kihirdetése után kezdenek bérlakást keresni.

A lakáskiadásnak számos buktatója van mind a bérbeadó, mind a bérlő számára, amelyet néhány szabály betartásával és szakember segítségével meg lehet előzni. A közjegyzők tapasztalatai szerint például még mindig az internetről letöltött minták alapján készül az ingatlanbérleti szerződések túlnyomó többsége. A gyakran ellentmondó szabályokat, az adott helyzetre nem jellemző kikötéseket és akár jogszerűtlen feltételeket tartalmazó szerződések nem nyújtanak valódi védelmet a feleknek.

Az elmúlt hónapokban gyorsuló ütemben nőttek a lakbérek, a KSH–ingatlan.com legfrissebb adatsora szerint májusban az előző hónaphoz képest országosan 2,6, Budapesten 2,5 százalékkal. Nem csak a bérek nőnek, hanem a kereslet is jelentős, a lakosság majdnem kilenc százaléka él bérelt ingatlanban az Eurostat összesítése szerint.

Mindkét részről vannak kockázatok

A bérleti szerződések túlnyomó többsége még mindig házilag készül, az internetről letöltött szerződésminták alapján. Ezek a legtöbbször nem az adott jogviszonyra szabottak, akár egymásnak ellentmondó kikötéseket és jogszerűtlen szankciókat tartalmaznak. Nem szabályozzák például, hogy mikor kell kiüríteni egy ingatlant, és milyen állapotban kell visszaadni, mi a rendes felmondási ok vagy hogyan kell megfizetni a lakbért. Gyakran olyan fogalmak szerepelnek bennük, amelyek jelentésével a felek nincsenek tisztában, vagy amelyek túl általánosak, és jogvitához vezethetnek. Az ilyen szerződésekkel az a legnagyobb gond, hogy éppen akkor nem nyújtanak védelmet, amikor vitás helyzet áll elő.

Sokan a bérleti szerződés elkészítésén szeretnének spórolni, pedig egy-egy ilyen hiba akár több hónapnyi bérleti díj összegébe is kerülhet. Ezért megéri közjegyző vagy ügyvéd segítségét kérni a bérleti szerződés elkészítésében. Ha a teljes bérleti szerződést közjegyzői okiratba foglalják, akkor az biztosan egyértelmű lesz, megfelel a jogszabályoknak, a vállalt kötelezettségek pedig szerződésszegés esetén bírósági eljárás nélkül, gyorsan végrehajthatók. Nemcsak a bérbeadó kap garanciát arra, hogy fel tudjon lépni a nem fizető, az ingatlanban kárt okozó bérlővel szemben, hanem a bérlő is biztos lehet benne: nem követelhetnek tőle a rögzítettnél magasabb bérleti díjat, és nem tehetik ki ok nélkül az ingatlanból.

Az elmúlt években egyre népszerűbb az a jogi megoldás, hogy a bérbeadók a beköltözés feltételéül szabják, hogy a bérlő közjegyző előtt tegyen nyilatkozatot, amelyben vállalja, hogy a szerződés megszűnésekor kiköltözik az ingatlanból, illetve fizeti a lakbért, és megtéríti az okozott károkat. Az ilyen kötelezettségvállaló nyilatkozat segítségével szintén közvetlenül végrehajtást lehet indítani a nem fizető, vagy kiköltözni nem akaró bérlővel szemben.

„Egy ingatlan kiadásánál mindig a bérbeadó viseli a nagyobb kockázatot, mivel a bérleti szerződés megkötésétől kezdve a bérlő van birtokon belül. A bérlőt megilleti az úgynevezett birtokvédelem, azaz őt csak a bérleti szerződés megszüntetésével lehet kimozdítani az ingatlanból” – hangsúlyozza dr. Tóth Ádám. A MOKK elnöke hozzátette: „gyakran előfordul azonban, hogy a bérlő nem akar kiköltözni, annak ellenére, hogy megszűnt a bérleti jogviszony. Ilyen helyzetben közjegyzői okirat nélkül elképzelhető, hogy csak hosszú, akár évekig tartó pereskedés árán lehet elérni a bérlő kiköltözését vagy az elmaradt bérleti díjak teljes behajtását.”

Lakásbérleti kisokos

1. Nézzük meg az ingatlant szerződéskötés előtt

A bérleményt mindig személyesen nézzük meg, és győződjünk meg annak állapotáról még a szerződéskötés előtt. Soha ne érjük be a hirdetésben látott képekkel! Még akkor is megéri a fáradságot, ha a tőlünk kétszáz kilométerre tanuló gyerekünk részére keresünk lakást. Ha ezt nem tesszük meg, könnyen előfordulhat, hogy csak az aláírás után szembesülünk azzal, hogy az ingatlan nem felel meg a leírtaknak. Utólag pedig már nem hivatkozhatunk arra, hogy túl magas a bérleti díj.

2. Csak írásban szerződjünk

Nem elég a szóbeli megállapodás vagy a kockás papírra írt szerződésféleség! Megfelelő szerződés nélkül nemcsak a bérlő, hanem a tulajdonos is kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet, például, ha nem fizet, vagy nem hajlandó kiköltözni a bérlő az ingatlanból. Az adófizetés elkerülése érdekében sokan trükköznek ezzel, de valójában többszörösen pórul járhat az, aki írásbeli szerződés nélkül, vagy a valós bérleti díjnál alacsonyabb összeget ír bele a szerződésbe. Mindig írásban – a jogokat és kötelezettségeket pontosan, a valós helyzetnek megfelelően rögzítve – kell szerződni. Ez azért is fontos, mert a jogszabályok értelmében a lakásbérleti szerződés érvényesen csak írásban jöhet létre.

3. Bízzuk a szerződést szakemberre

A házilag gyártott szerződések sok visszaélésre és vitára adhatnak okot, hiszen a felek jellemzően nem ismerik részletekbe menően a Polgári Törvénykönyvet vagy a lakástörvényt, és nincsenek tisztában a jogaikkal. Ha biztosra akarunk menni, akkor forduljunk ügyvédhez vagy közjegyzőhöz. A közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződés – vagy a bérlő által közjegyzőnél tett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat – alapján ráadásul, ha a bérlő nem fizet vagy elmarad a díjakkal, közvetlenül végrehajtható a lejárt követelés, behajtható a tartozás, kiköltöztethető a bérlő. A jogszerű szerződés a bérlőt is védi, ugyanis a bérbeadó nem követelhet a rögzítettnél magasabb bérleti díjat tőle, illetve azt nem követelheti idő előtt, és nem rakhatja ki indokolatlanul a lakásból.

4. A szerződés időtartamát rögzíteni kell

Fontos, hogy pontosan rögzítsük a bérleti szerződés időtartamát, és ne keverjük össze a határozott idejű szerződést a határozatlannal. Ennek elsősorban a szerződés megszűnésénél van jelentősége. Érdemes tudni ugyanakkor, hogy a határozott idejű szerződés később határozatlan idejűre módosítható, illetve ez fordítva is igaz. Ehhez azonban a szerződés lejártát követően mindenképpen szerződésmódosítás szükséges, a határozott idejű szerződés ingatlan esetében automatikusan nem alakul át határozatlanra.

5. A fizetés módját ne felejtsük ki

A bérlő a lakbért a szerződésben meghatározott összegben és időpontban köteles megfizetni. Ha nem rendelkezünk erről másképp, akkor a bérlő a lakbért havonta előre egy összegben, legkésőbb a hónap 15. napjáig köteles megfizetni. Érdemes a szerződésbe beleírni azt is, hogyan: készpénzben vagy átutalással egyenlíti-e ki a bérleti díjat. Készpénzes fizetés esetén érdemes átvételi elismervényeket aláíratni a bérbeadóval az aktuális havi díjak kiegyenlítéséről minden hónapban.

6. A felmondási határidőket ne tévesszük el

A bérleti szerződést egyik fél sem mondhatja fel kénye-kedve szerint, a felmondásnak törvényben meghatározott feltételei vannak, ráadásul felmondani csak írásban lehet, a határidők betartásával.

Ha nincs rögzítve, akkor csak rendkívüli felmondás lehetséges valamelyik fél szerződésszegő magatartása miatt. Rendkívüli felmondással például akkor élhet a bérbeadó, ha a bérlők magatartásukkal súlyosan zavarják a többi lakót, rongálják a lakást, vagy nem fizetik a bérleti díjat, a bérlő pedig akkor, ha a bérleménnyel kapcsolatban megtévesztette a bérbeadó (például nincs használatbavételi engedélye, beázik stb.).

7. Figyeljünk a jogellenes kikötésekre

Nem ritka, hogy az egymás közt írt bérleti szerződésekbe különböző jogellenes kikötések kerülnek, mert a bérbeadó szeretné minél jobban bebiztosítani magát minden eshetőségre. Fontos tudni azonban, hogy a bérleti szerződésbe sem írható bele bármi, így nem lehetnek benne olyan kikötések, amelyek elősegítik az önbíráskodást. Azt biztosan nem lehet például szerződésbe foglalni, hogy nem fizetés esetén a bérbeadó zárat cseréltet vagy elzáratja a közüzemi szolgáltatásokat, ezek helyett más, jogszerű megoldásokat kell keresni.

8. Írjuk bele, mit szabad és mit nem

A későbbi viták elkerülése érdekében a kötelezettségek mellett azt is érdemes a szerződésbe pontosan beleírni, hogy milyen jogok illetik meg a lakáshasználót. Tarthat-e például háziállatot, lakhat-e ideiglenesen/tartósan vele együtt más ember a lakásban vagy hogy lehet-e dohányozni az ingatlanban.

9. A kauciót jogtalanul nem szabad visszatartani

A gyakorlatban elterjedt megoldás, hogy a bérbeadó a bérlőtől biztosíték (más néven kaució) adását követeli, amely a bérlőt terhelő bérleti díj, költség és esetleges károkozás fedezetét képezi. A kaució elsősorban arra szolgál, hogy fedezze például az esetlegesen meg nem fizetett bérleti díjat. A kaució összegét, valamint azt, hogy mire terjed ki, és mi lesz a sorsa a szerződés lejártakor, fontos írásban, még a beköltözés előtt rögzíteni. A kauciót a szerződésben meghatározottak szerint lehet felhasználni, attól eltérő okokból (például késedelmes bérleti díj fizetése miatti „kártérítés" okán) nem tartható vissza.

10. Készíttessünk kiköltözési nyilatkozatot

Ha szeretnénk elkerülni a bérbeadók rémálmát, hogy nem költözik ki a bérlő, ezt közjegyző előtt tett „kiköltözési nyilatkozattal” lehet kiküszöbölni. Ebben az egyoldalú nyilatkozatban a bérlő arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a bérleti szerződés bármely oknál fogva megszűnik, úgy az ingatlanból kiköltözik, és a bérleményt visszaszolgáltatja. Ellenkező esetben a közjegyzői okirat alapján hatósági intézkedéssel kiköltöztethető a lakásból. Az okiratba bele lehet foglalni a bérleti díj, bizonyos esetekben akár a rezsi, a közüzemi költségek és a lakáshasználati díj megfizetését is, amelyek így szintén pereskedés nélkül, közvetlenül behajthatók, ha a bérlő nem teljesíti a kötelezettségeit. Ebben az esetben akkor is van lehetőség az elmaradt díjak gyors érvényesítésére, ha a bérlőt az aktuális jogszabályok – például egy moratórium – miatt nem lehet kiköltöztetni a lakásból.







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Ki kellett sípolni a köztévéből, durva dolog történt élő adásban?

Több történelmi pillanatnak lehetettek szem- és fültanúi azok, akik M4Sportot néztek vasárnap.

Brutális reptéri baleset: kamionnal ütközött egy repülőgép a kifutópályán

A hatóságok még vizsgálják a baleset pontos okát és körülményeit.

Átláthatósági törvényt sürget Lánczi Tamás

Menetrendszerűen megérkezett a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke is: igaz, nem azt tette szóvá, hogy lehallgattak egy újságírót.

Huszonöt éve nem láttunk ilyet: óriási a lyuk a költségvetésben - Meg is van, mi okozta a bajt

Miközben az államháztartás központi alrendszerének bevételi oldala idén februárban közel 12%-kal volt magasabb, mint 2025 februárjában,...

Életbe lép Ursula von der Leyen legnagyobb geopolitikai paktuma

Negyed évszázadnyi tárgyalás és politikai egyeztetés után az Európai Unió új szakaszba lépteti a Mercosur-megállapodást, annak...

Szakaszosan kapjuk az áprilistól, ami jön az komolyabb, mint hittük. A meteorológusok sem tudják hová tenni, olyan tör be

Teljesen váratlan, mert eddig nagyon másról volt szó. Az április időjárás-előrejelzése megérkezett.

Ezen a 7 varázslatos erdei sétaúton idén tavasszal végig kell menned

Ahogy a tavasz beköszönt, a természet újraéled, és a lombok között átsejlő napfény varázslatossá teszi Magyarország legszebb erdei...

Kilőtt a roma nemzetiségi listára feliratkozók száma, szinten biztosan elnyernek egy mandátumot április 12-én

A Political Capital elemzése szerint szervezetten, néhány nap alatt történt a bővülés.

Csak ámulunk Charlène monacói hercegné megjelenésén, Albert herceg felesége nem akárhol lopta el a show-t

Charlène monacói hercegné ragyogó Elie Saab-ruhájában és elbűvölő frizurájával vett le a lábáról mindenkit a monacói Rózsabálon....

Meeting újratöltve – Az Ensana WellMeeting® új korszakot nyit az üzleti rendezvényekben

A hazai üzleti turizmus új korszakba lép: az Ensana Hotels március 23-án az Ensana Thermal Margitsziget szállodában mutatta be a...

Ha lapul otthon egy régi Nokia, most meglepően sokat érhet – de nem mindegy, melyik

A régi mobiltelefonok egy része már nem egyszerű elektronikai hulladék, hanem gyűjtői darab. Különösen igaz ez a kilencvenes évek...

A magyar válogatott egyik nagy visszatérője: "Ez mindig a szemem előtt volt"

Szűcs Kornél, a szerb élvonalbeli Vojvodina magyar válogatott labdarúgója örömteli várakozással tér vissza a nemzeti csapatba.

0

Sport

A világelső drámai összeomlása: „Nem bírom tovább, haza akarok menni.”

Carlos Alcaraz belefáradt a szakadatlan versenyzésbe.

Egy harmadikos gimnazista tönkreverte a sztárokat, ő minden idők legfiatalabb világbajnoka

El kellett kéredzkednie a suliból, talán megbocsátanak neki a tanárok.

Pécsi Ármin nem marad Liverpoolban, miután öt gólt kapott vasárnap + videó

Hiába mutatott be kilenc védést a magyar kapus, ilyen súlyos vereségnek még nem volt részese Angliában.

Egyre veszélyesebb helyzetben a Ferencváros, a Győr ellen aranymeccset vívhat a bajnok

A labdarúgó NB I-ben most szünet következik a válogatott meccsek miatt, az izgalmak viszont ennél aligha lehetnek nagyobbak.

Varga Barnabás góllal tért vissza, meghökkentő az ellenfél edzőjének reakciója

Az AEK Athén a bajnoki címért küzd Görögországban.

Szerbiával játszik a magyar válogatott a világbajnokság selejtezőjében

A párharc visszavágója május 17-én lesz Veszprémben.

Szinte fél lábbal a BL-negyeddöntőben a Ferencváros

Egyszer sem került hátrányba a Ferencváros Németországban.

Varga Barnabás sérüléséről aggasztó dolgokat közölt az AEK Athén edzője

Le kellett cserélni a magyar válogatott támadóját, Marko Nikolics szerint nem fest jól a helyzet.

Durva törlesztés: a Real Madrid sztárját kiállították, amiért újra megtorolta a három évvel ezelőtti sértést

A Real Madrid 3-2-re legyőzte az Atlético Madridot és így nem nőtt tovább a hátránya a Barcelona mögött.

Jön a gigászi kiárusítás a Realnál, döntőt nyert a City az Arsenal ellen - külföldi körkép

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb vasárnapi hírek a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

0
0

Bulvár

Fény derült a Covid legdurvább mellékhatására: életveszélyes lehet

Egy nemzetközi kutatás szerint a súlyos Covid-19 vagy influenza hatása jóval túlmutathat az akut betegségen. A vizsgálat alapján ezek a fertőzések később növelhetik a tüdőrák kialakulásának esélyét is, így ez

Nem adta ki egy dunakeszi gyógyszertár az esemény utáni tablettát, mert nem fér össze a nézeteikkel

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt politikusai is próbálkoztak, sikertelenül.

A világelső drámai összeomlása: „Nem bírom tovább, haza akarok menni.”

Carlos Alcaraz belefáradt a szakadatlan versenyzésbe.

„Örökre az övé vagyok, mert senkinek nem kell egy nő, akinek gyereke van” – Így ejtik a férfiak csapdába a nőket a gyerekkel

A gyerekvállalás nemcsak a nők számára lehet eszköz, a férfiak is gyakran használják a gyereket arra, hogy magukhoz láncolják a nőket. Ez a jelenség, amelyet 'reprodukciós abúzusnak' nevezünk, számos nő életét

Magyar Péter: Amikor Nagykanizsára érkeztem, a kocsiból kiszálláskor 4-5 férfi támadt rám

A Tisza Párt elnöke szerint sokan javasolják, de továbbra sem fog golyóálló mellényt viselni vagy rendőri védelmet.

A világon végigsöprő düh lehet Orbán Viktor veszte

Megállíthatatlanul terjed az emberek dühe a világban, ami a nyugati országokban politikusok, máshol pedig rezsimek bukását okozta. Elképzelhető, hogy a magyar miniszterelnök ezúttal nem hasznot húz ebből, hanem pont

Fütyülés, kiabálás, fekete paraván Orbán hódmezővásárhelyi gyűlésén

A kormányfő oldalán futó közvetítésbe is behallatszódott a „mocskos Fidesz” rigmus, a kormányfő többször is az ellentütetőkhöz beszélt. 

Irán: a Hormuzi-szoros nyitva áll – de van egy feltétel

Nem teljes lezárás, de nem is szabad átjárás – Irán finomított álláspontja újabb bizonytalanságot hoz a globális kereskedelemben.

Cicák között nőtt fel a golden retriever: sírva nevetsz a végeredményen

Aki valaha is eltűnődött azon, milyen lehet, ha egy kiskutyát macskák között nevelnek fel, most végre választ kap. Ez a termetes eb ugyanis cicák társaságában cseperedett fel – és ennek hatására egy kicsit maga i

0