Ezt olvasta már?


Kijárási korlátozást vezetnek be Magyarországon

Kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között.

Két héten keresztül az otthonokat, a lakóhelyeket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából lehet elhagyni - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között a koronavírus-járvány miatt. Így két héten keresztül az otthonokat, a lakóhelyeket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából lehet elhagyni - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs kora reggeli tanácskozása után.

Orbán Viktor az intézkedést észszerűnek, arányosnak nevezte, jelezve, hogy nemzetközi példák alapján állították össze, és a magyar elsősorban a bajor megoldásból indul ki, de kicsit szigorúbb.

Megpróbálják ugyanis "elviselhető módon" elválasztani a veszélyeztetett időseket a fiataloktól - magyarázta -, így a továbbra is nyitva tartó élelmiszerboltok, drogériák, patikák esetében olyan speciális szabály lép életbe, hogy a 65 év felettiek délelőtt 9 és 12 óra között látogathatják ezeket az üzleteket. Ebben az időszakban más nem mehet be ezekbe.

A kormányfő azt várja a kijárási korlátozástól, hogy lecsökken a kontaktusok száma, és ha ez megtörténik, akkor a járvány terjedési sebessége is lelassul.

Kérdőíves információgyűjtésre hivatkozva a miniszterelnök az eddigi korlátozásokat eredményeseknek nevezte, jelezve, hogy a magyarok a társadalmi érintkezéseik mennyiségét egytizedére csökkentették. Ha azonban most nem vezetnek be egy újabb korlátozást, akkor ez nem fog tovább csökkenni. Ezért most volt itt az ideje a kijárási korlátozás elrendelésének - hívta fel a figyelmet.

A kijárási korlátozásról szóló rendelet felsorolja azokat az alapos okokat, amelyek esetében elhagyható a lakó- vagy tartózkodási hely. Igyekeztek ezt úgy meghatározni, hogy "az élet élhető maradjon" – fogalmazott.

Az alapos indokok között említette, hogy azok a szülők, akik nem tudják megoldani gyermekük otthoni felügyeletét, továbbra is bevihetik őket az iskolába, óvodába.

Ki lehet menni a szabadba is, de azt kérik, ne csoportosuljanak, és tartsanak távolságot egymástól az emberek. A hozzátartozókra természetesen megengedőbb szabályok vonatkoznak - fejtette ki.

Ha valaki nem tartja be az előírásokat, az szabálysértésnek minősül, de Orbán Viktor azt kérte a rendőröktől, ne kikényszerítsék a szabályokat, hanem segítsék az embereket a betartásukban.

Külön hangsúlyozta, hogy nem kijárási tilalomról van szó, mert annak esetében "a légy sem repülhet ki". Hozzátette, nagyon szeretné elkerülni, hogy olyan helyzet alakuljon ki Magyarországon, amikor az életet szinte elviselhetetlenné tevő korlátozásokat kell bevezetni.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy egy nagyobb válságot - jelen esetben egy nagyobb járványt - csak intelligensen lehet kezelni. "A született intelligenciával a magyarok mindig is jól álltak. (...) A fegyelmezettséghez is egy született intelligencia kell" – fogalmazott.

A belpolitikai helyzetről azt mondta, "most nem politikára van szükség", hanem összefogásra, mert "minél többen fogunk össze, annál több emberéletet tudunk megmenteni". Ez most nem a hatalomról, hanem emberéletekről szól – hangsúlyozta.

Emlékeztetett, hogy mivel a legutóbbi parlamenti ülésen nem kapták meg kellő gyorsasággal a szükséges felhatalmazást, most néhány intézkedés jogilag bizonytalanná vált. Ezek között vannak a határátlépési tilalmak, de azokat most más jogi alapon meghosszabbították, mert "nem lehet az országot védtelenül hagyni akkor sem, ha az ellenzék nem méltóztatik hozzájárulni a gyors döntéshez" – közölte.

Hatályukat vesztették az egyetembezárási döntések is, viszont azt kérték a rektoroktól, tartsák zárva továbbra is az intézményeket.

A miniszterelnök megjegyezte, jövő héten már elég lesz a kormánypárti képviselők szavazata is a gyors cselekvéshez szükséges döntésekhez, mert "a dolog lényege a gyorsaság". Járvány idején a gyors reagáláson múlhatnak az életek - mutatott rá, hozzáfűzve: a kormány nem akar olyan intézkedéseket hozni, amelyekhez nincs joga, csak gyorsan akar dönteni.

Az EU-ra és a koronavírus-védekezésről szóló törvényjavaslatot ért uniós kritikákra kitérve Orbán Viktor úgy fogalmazott: "tőlem aztán vizsgálhatják (a javaslatot), sok sikert hozzá meg jó egészséget". Vannak helyzetek, amikor nem lehet udvariaskodni, ezért világosan megmondta az EU-s "kekeckedőknek", hogy ez most nem a jogi, elméleti kérdésekkel való "okoskodás" ideje, mert járvány van, életeket kell menteni – közölte.

Azt is mondta, hogy a jelenlegi járványhelyzetben különösképpen is megmutatkoznak az EU gyengeségei.

Megjegyezte továbbá, hogy Magyarország segítséget Kínától és a Türk Tanácstól kapott.

Feltette egyúttal a kérdést, hogy hol voltak az EU-nak a járványügyi hivatalban sok pénzért dolgozó emberei, és ők miket mondtak a koronavírusról január-februárban.

A magyar gazdaságvédelmi intézkedésekről szólva a miniszterelnök azt mondta, "most nem a gazdaság az első, hanem az emberek", de persze közben már dolgoznak a gazdaság védelmén, újraindításán.

Most elsősorban az orvosoknak, az ápolóknak, a mentősöknek, a járványügyi szakembereknek és rendvédelmi dolgozóknak kell kifejezni az elismerést - hangoztatta, méltatva továbbá azokat is, akik például élelmiszerüzletben, gyógyszertárban, gyárakban vagy árufuvarozóként dolgoznak.

"És minden magyar embernek is köszönettel tartozom, mert ha háború van, és ez egy háborús helyzet, nemcsak a frontvonal számít - persze az a legfontosabb -, hanem a hátország is" - fogalmazott, kiemelve, hogy a hátország is rendezettséget mutat.

Közölte: várhatóan április első-második hetében lép a nyilvánosság elé a gazdaság újraindítását szolgáló akciótervvel.

Az egészségügyi helyzettel kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette: a cél most a fertőzés terjedésének lelassítása, nem a vírus "megölése", mert ahhoz vakcina kellene.

Azt is mondta, hogy az emberek mintegy 80 százaléka csak hordozó, szinte észre sem veszi, hogy benne volt a vírus.

Van ugyanakkor 15-20 százalék, aki ettől megbetegszik, tünetei lesznek. Ennek a sok embernek - ez Magyarország esetében a teljes népességre kivetítve mintegy kétmillió - egy része kórházi ellátásra is szorul - magyarázta. Az idősek, illetve a komoly alapbetegséggel rendelkezők pedig intenzív ellátásra is szorulhatnak, ha pedig a fertőzést nem tudják lelassítani, akkor ők egyszerre igényelnének kórházi ellátást, ezt pedig a magyar egészségügyi rendszer nem bírná ki.

Amikor Magyarország eljut a járvány tetőpontjára, akkor körülbelül tízszeres terhelésnek lesz kitéve az egészségügy, békeállapothoz képest, anyagban, ágyban, lélegeztetőgépben, orvosban, ápolóban - mondta, az egyik legnagyobb feladatnak nevezve az orvosok védelmét.

Bejelentette azt is, hogy hétfő reggeltől minden kórház élén megjelennek az egyenruhás "kórházparancsnokok".

Orvosszakmai kérdésekben természetesen nem ők fognak dönteni, hanem az orvosok, de a járványügyi előírások betartása, betartatása, a készletek rendelkezésre állása, a személyzettel gazdálkodás folyamatos "karbantartása" a "kórházparancsnokok" feladata lesz - közölte a kormányfő. Hangsúlyozta: ha a következő néhány hétben, hónapban jól működik ez a rendszer, a kórházak ki fogják bírni a terhelést.

Ahogyan az ország most működik, az egy katonai, harcászati akcióterv. (...) Ha ezt jól csináljuk a következő két hétben, akkor a kontaktusok száma nagyon visszaesik, és a járvány terjedése le tud lassulni" - mondta Orbán Viktor.

 

Forrás :(kormany.hu) kiemelt fotó: (fidesz.hu)







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0

hírek innen, onnan

Venezuelai tankert foglaltak el az amerikaiak

A Centuries heteken belül a második olajszállító, amit megszáll az amerikai parti őrség.

Erdei Zsolt nem akármilyen csatával tért vissza a szorítóba

Senkinek nem ajánlom, hogy 50 fölött a szorítóba lépjen, mondta a mérkőzés után.

Magyar Péter Szegeden: „Itt nem kicsit kell megverni a Fideszt, hanem nagyon!”

Az év utolsó nagy politikai összecsapását rendezték szombaton Szegeden, ahol a Tisza Párt és a Fidesz is nagygyűlést tartott. A Tisza...

Boldog hír a nyugdíjasoknak. Ennyi plusz pénzt kaphatnak még 2025 karácsonya előtt

A támogatás fedezetét a vissza nem vett élelmiszerutalványok és a ki nem fizetett nyugdíjprémium biztosíthatná.

Egymás után jöttek a súlyos balesetek szombaton Törökszentmiklósnál

Reggel egy kisbusz és egy autó, este egy tréler, egy furgon és két autó karambolozott a 4-es főúton.

Sokat fognak sírni: Erre a 3 csillagjegyre lesújt a karma átka

Négy csillagjegy, akiknek nehézségekkel kell szembenézniük.

Újabb újságkihordó tagadta meg a Bors bíróság által betiltott különszámának a terjesztését

Amit egyébként a bíróság amúgy is megtiltott, de az Orbán-kormány kommunikációs gépezete magasról tesz rá.

Kitört a botrány, tüntetni fognak az M3-as bevezetőjén

Az érdekvédőjük szerint mégsem kötöttek megállapodást a fuvarozók az Építési és Közlekedési Minisztériummal. Demonstrációra...

Karácsonyi pompába öltöztetett traktorok szállták meg Nagykőröst

Alig néhány nappal karácsony előtt már-már hagyományszerűen megrendezték a nagykőrösi fénytraktoros felvonulást. Temérdek képet és...

Üvöltve hívta fel Palik László Marsi Anikót, aki utána hosszú percekig zokogott

Vilmos Palik Írországban kezdi egyetemi tanulmányait – Marsi Anikó megható pillanatai.

0

Sport

Kedves Jake Paul, lehet visszatakarodni hatvanéves legendákat és visszavonult ketrecharcosokat verni!

Jake Paulnak pont annyi keresnivalója van a profi bokszban, mint Kylie Jennernek a Nobel-díjasok között. A kettőezer-húszas évekre elértük, hogy a boksz ne a sportról, hanem figyelemért kurvuló celebekről szóljon. Ke

A hóhérbárd a 6. menetben sújtott le, Anthony Joshua kiütötte Jake Pault

Egyoldalú meccsen mindketten százmillió fontot kasszíroztak.

Dárdai kórházba került Berlinben, azonnal infúziót kellett kapnia

Egy nappal azután, hogy Dárdai Pált kinevezték az Újpest sportigazgatójának, máris aggódnia kell.

Sokk a dartstábla előtt – A vb-k történetének legnagyobb meglepetései

Az idei PDC-dartsvilágbajnokság elhozta a világbajnokságok történetének egyik legnagyobb meglepetését. A kenyai dartscsoda apropóján összeszedtük a vb-k történetének legnagyobb szenzációit.

Szalai Ádám megmutatta a számokat: ezért buknak el évente milliárdokat a magyar futballklubok

A sportvezető úgy látja, néhány klubnál csak most kezdenek ráébredni: az állami támogatások kora nem tart örökké.

Vadállatnak nevezte Szoboszlait az ellenfél edzője, nem veszi be a sérüléses sztorit

Slot még nem mondta ki határozottan, hogy Szoboszlai játszhat ma a Tottenham ellen, bezzeg a Spurs edzője...

Anthony Joshua felmosta a padlót Jake Paullal

A korábbi kétszeres nehézsúlyú világbajnok kiütötte a volt youtubert.

Nekimentek Szoboszlainak, erre eltiltották őt a bajnokságban, ellenfele folytathatta az ámokfutását

Szoboszlai Dominik a Liverpool következő bajnokiján, december 27-én nem léphet pályára.

A Fradi diósgyőri győzelme után az edző nem hajol meg a szurkolók akarata előtt

Robbie Keane szerint katasztrofális lett volna, ha nem nyernek, Radenkovic magyarázkodhatott.

Két kiállítás a Liverpool rangadóján, Szoboszlaival megtörtént, amitől mindenki félt

A Liverpool sztárigazolása megsérült, a Tottenham elleni rangadó egészen őrült végjátékot hozott.

A vörösborra és a munkára esküszik a 98 éves sztármatematikus

Derű, sport, szellemi aktivitás – ezekre esküszik Obádovics J. Gyula.

Légiósok: Emberelőnyben nyert a Liverpool, Szoboszlai "kipontozódott"; otthon buktak rangadót Gulácsiék - videó

Emberelőnyben is nehezen nyert a Liverpool; először kapott ki otthon a Leipzig.

0
0

Bulvár

Már a rendőrséget is zavarja, hogy sokan nem tudják, mikor használják a hátsó ködlámpát

A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának munkatársai december 18-án közúti ellenőrzéseket hajtottak végre az M7-es autópálya Somogy vármegyei szakaszán. Az intézkedés elsősor

Megígérte, és be is tartotta, kegyetlen bosszút állt Donald Trump

Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlán Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz k

Olyan ajándékot kapnak a One ügyfelei, amire nem is számítottak

December 24. és 26. között a lakossági és vállalati One mobil-előfizetéssel rendelkező ügyfelek díjmentes, korlátlan belföldi adatforgalmat kapnak.

Kutatások bizonyították: 6 hét alatt megváltozik az agyad, ha napi 5 percet meditálsz

Gondoltál már arra, hogy milyen hatalmas változásokat idézhetsz elő önmagadban mindössze napi 5 perc ráfordítással?

Kutatás: az ilyen vércsoporttal rendelkező emberek lassabban öregszenek

Évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat, vajon mi árulja el legpontosabban, hogyan öregszik a testünk. Egy tudományos irány most meglepő választ ad.

A románok átnevezték hazánkat, ez a rendkívüli szó iszonyatos indulatokat gerjeszt

Elképesztő térkép terjed, ami rajta van, azt még nagyon kevesen látták.

Nagy bajban, akit itt néztek szexfilmeket – Óriási bukó egy hackercsoport miatt a Pornhubnál  

A PornHub felnőtt videóplatformot a ShinyHunters zsarolóbanda zsarolja, miután a prémium tagjainak keresési és megtekintési előzményeit állítólag ellopták egy nemrégiben történt Mixpanel adatvédelmi incidens sor

Nekik jár ingyenes belépő a gyógyfür-dőkbe: Tb-re igényelhető ezekkel a feltételekkel

A tb támogatja a gyógyfürdőket: mutatjuk, kik jogosultak kedvezményes vagy ingyenes belépésre.

blogmorzsák

Eufória és melankólia. Húszéves M83 változást hozó lemeze

Az M83 idén húszéves lemeze piszok jó rockzene, ami nem szégyellt az elektronikához nyúlni.

Couture óda egy város asszonyaihoz

A roppant nőies, finoman merész darabok nem az aktuális trendeket követik, hanem identitást formálnak.

0