Koronavírus - Gulyás: május 3-áig hatályosak a jelenlegi szabályok
Május 3-áig hatályban maradnak a koronavírus-járvány miatt elrendelt, jelenlegi korlátozó szabályok - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
Május 3. után a védekezés új szakasza kezdődik el, és olyan új szabályrendszert kell megalkotni, amellyel a leginkább veszélyeztetett idősek és leginkább fertőzött nagyvárosok védelmét továbbra is megfelelő körülmények között tudják biztosítani, de "az élet és a gazdaság egyre inkább újraindulhat" - mondta.
A változtatásokról a kormány a jövő szerdai ülésén dönt - közölte a miniszter.
Kifejtette: a nemzetközi gyakorlatban látni olyan enyhítő intézkedéseket, amelyeket a magyar kormány egyelőre korainak tart, így például nem tartja időszerűnek az összes diák visszaengedését az iskolákba. Azt azonban megállapította a kabinet, hogy az egészségügy felkészültsége lehetővé teszi a magyar gazdasági élet újraindításának tervét, de ez csak fokozatosan, szigorú menetrend alapján történhet meg - mondta Gulyás Gergely.
A miniszter úgy fogalmazott a május 3-ai dátumról, hogy ez a lehető legkorábbi tetőzési nap, és ekkor a védekezésnek a lehető legmagasabb fokon kell állnia. Ám a pontos tetőzési napot nehéz megmondani - jelezte, hangsúlyozva, hogy folyamatos járványügyi készültségre lesz szükség a következő hetekben. Megismételte, figyelik a nemzetközi gyakorlatot, elsősorban Dél-Németországot és Ausztriát.
Beszámolt arról a kormánydöntésről is, hogy a honvédség - az intézményvezetőkkel egyeztetve - fertőtleníti az idősotthonokat.
A miniszter ezúttal is köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy az egészségügy készen álljon a kialakult helyzetre. A május 3-áig terjedő idő elegendő arra, hogy az egészségügy a tömeges megbetegedés kezelésére is felkészüljön - tette hozzá.
Kizárólag szakmai döntésnek nevezte, hogy a legrosszabb forgatókönyv szerint a kórházi ágyak 50 százalékát kell felszabadítani, és 8000 lélegeztetőgépet kell majd hadrendbe állítani.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a nap folyamán nyilvánosságra hozza a rendelkezésre álló matematikai modellszámításokat - jegyezte meg.
Arra is kitért, hogy az Országgyűlés - szemben sok más országéval vagy éppen az Európai Parlamenttel - a járvány kezdete óta is folyamatosan ülésezik, a kabinet rendszeresen beszámol a parlamentben a védekezésről, és az ellenzék is elmondhatta kritikáit.
Gulyás Gergely kiemelte: a jelenlegi helyzetben segíteni kell azokat, akik otthon vannak gyesen vagy gyeden, ezért esetükben az első sikeres nyelvvizsgához, illetve az első emelt szintű idegen nyelvből tett érettségi vizsga díjához hozzájárulnak, és a KRESZ-tanfolyam és -vizsga díjához szintén támogatást nyújtanak. Mindez 136 ezer embert érint - fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: egyetértés van Magyarországon arról, hogy a munkahelyek megőrzésére és újak teremtésére van szükség a válság miatt. A gödi Samsung-beruházás ügyében is ezt a célt tartották szem előtt, egy 4-500 milliárd forintos fejlesztésről van szó, amely az egyik legnagyobb beruházás Magyarországon - közölte. Hozzátette: 1600 embernek ad munkát a gödi gyár, és további 2700 embert vesznek majd fel.
Közölte: ebben a helyzetben az a cél, hogy a fejlesztés mielőbb megvalósulhasson, de nem vettek el pénzt Gödtől, hiszen a település részesedik az iparűzési adóból. Felelős, indokolt döntés született, amely a település, a térség és a megye érdekeit szolgálja - vélekedett.
A miniszter elmondta: a Gödön alkalmazott megoldást érdemes lehet törvényben rögzíteni. Nem vesznek el adóbevételt a településtől, de ha ott nagyberuházás valósulhat meg, amelyhez a kormány biztosíthatja a szükséges feltételeket, akkor nem csak az adott település részesülhet az adóbevételből. Az így befolyó összegből azonban nem központi adóbevétel lesz, minden ilyen forrás továbbra is az önkormányzatokat illeti meg - magyarázta.
Kitért arra is, hogy március 11. óta a regisztrált álláskeresők száma 51 ezerrel nőtt, az üres álláshelyeké pedig 44 ezerre csökkent. A gazdasági élet és különösen a kereskedelmi szektor leállásával sokan veszítették el a munkájukat, ezért a kormány mindent megtesz, hogy új munkahelyek jöjjenek létre - jelentette ki. Hozzátette: a meghozott intézkedések lassították a munkahelyek megszűnését.
Minden feltétel adott, hogy május 4-étől az érettségi vizsgákat - kizárólag írásban - biztonságos keretek között lebonyolítsák - mondta Gulyás Gergely kérdésre válaszolva.
A miniszter hangsúlyozta: ez nem presztízskérdés, nem is politikai, hanem szakmai kérdés, ezért a kormány felhatalmazást adott Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak, hogy minden érintettel tárgyaljon, beleértve a szülői, a diák- és a szakszervezeteket. Ezen szervezetek felelősségére is apellálva, véleményük ismeretében nyugtassanak meg mindenkit, hogy az ország járványhelyzetben is képes az érettségi biztonságos lebonyolítására. A köznevelési államtitkár a kormány felhatalmazása alapján szabadon dönthet, hogy a feltételek maximálisan biztosítottak, vagy ha szükséges, egy vagy két héttel halasszák el a vizsgákat - jelezte a miniszter.
Megerősítette, változatlanul érvényes, hogy egy teremben tíznél több diák nem tartózkodhat, és a fertőzés mérsékléséhez szükséges minden eszköz rendelkezésre áll.
Kitért arra is, hogy az ausztriai érettségizők ingázónak számítanak, az ezzel összefüggő döntés az osztrákokkal egyeztetve megszületett, ez logikus és célszerű is.
Arra a kérdésre, hogy a pedagógusok megkapják-e a tízszázalékos béremelést, amit Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a járvány előtt jelentett be, elmondta: a kormány nem tervez változást, nem is döntött róla mást. Ez vonatkozik az egyéb ágazatokra is - derült ki szavaiból.
Arról, hogy a május 3-ai várható járványtetőzés után a "platószakasz" meddig tarthat, azt mondta: akár hetekig is, és a modellszámítások nagy része azt mutatja, a vírus visszahúzódása farkasfogszerűen fog történni, azaz újra és újra kisebb csúcsok lesznek. Amíg nincs vakcina, a vírussal valamilyen formában együtt kell élni, és abban is egyetértés van, magyar virológusok is ezt valószínűsítik, hogy ősszel, szeptember-októberben lehet egy második fázis - közölte a miniszter.
Arról, hogy tervezik-e a maszkviselés kötelezővé tételét, azt mondta, ebben az operatív törzs az illetékes. Generálisan szinte sehol nem írták elő, ahol ilyen döntés született, ott is a tömegközlekedésre, a boltokra, a zárt térre vonatkozott.
A május 1-jére, illetve a háromnapos hosszú hétvégére vonatkozó előírásokról a kormány jövő héten dönt - jelezte Gulyás Gergely. Hozzátette: el tudja képzelni, hogy az önkormányzatok ugyanazokat a jogosítványokat megkapják, mint a korábbi hosszú hétvégéknél.
Arról, hogy a kormány mennyire elégedett Kásler Miklós miniszter és Müller Cecília országos tisztifőorvos munkájával, azt mondta: a kormány összetételében Orbán Viktor kormányfő az illetékes. Azt látják, hogy egy egészségügyi járványhelyzet közepén vannak, és a minden korábbinál nagyobb válság kezelésére az egészségügy felkészült. Az egészségügy-irányításért pedig Kásler Miklós felel - rögzítette.
További felvetésre örömének adott hangot, hogy az Európai Bizottság területért felelős, politikailag másik oldalon álló, liberális pártok által jelölt és Magyarországgal szemben sokszor kritikus biztosa is elismeri, a magyar intézkedések összhangban vannak az uniós joggal. A vitáknak ez még nem fog véget venni, ugyanis a kritikáknak eddig sem volt ténybeli alapjuk, azok az országgal, a kormánnyal szembeni erős kritikai hajlamon, utálaton, gyűlöleten alapultak - fogalmazott.
Kérdezték arról is, jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot, hogy egyes, ellenzékhez köthető, "magukat reklámügynökségnek tituláló" honlapok olvasói levélként bemutatott hamis híreket terjesztenek. Gulyás Gergely elmondta: kockázatot jelent, a jogi minősítésébe nem menne bele. Mindenkinek a felelősségére apellált, és azt mondta: egy olyan helyzetben, amikor egy ország járványhelyzettel néz szembe, fontos, hogy hiteles és korrekt módon adjanak tájékoztatást. A kormány hiteles adatokat közöl - rögzítette.
A nyaralások lehetőségét firtató kérdésre a miniszter azt felelte: "bízzunk benne, hogy az idei nyáron is lehet majd a Balatonban fürdeni" - fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy Gál J. Zoltán - aki Karácsony Gergely kampányfőnöke volt 2019-ben - számítógépén íródhatott a Pesti úti idősotthont vezető Skultéti Józsefnek tulajdonított levél, azt válaszolta: egyelőre minden jel arra utal, Gál J. Zoltán felhatalmazva érzi magát, hogy politikai ügyekben az intézményvezetők helyett írjon leveleket.
Megjegyezte ugyanakkor, méltatlannak tartaná, ha a védekezés időszakában a főváros és a kormány politikai küzdelmet vívna.
Arra a felvetésre, terveznek-e más országból súlyos koronavírusos betegeket átvenni, azt mondta: egyelőre nincsenek ilyen tervek, ha az ország olyan helyzetben lesz, hogy tud másoknak segíteni, akkor mindenkinek szívesen segítenek. Erre csak úgy kerülhet sor, hogy az a magyar emberek biztonságát és egészségét semmilyen formában ne veszélyeztesse - mondta.
A védőfelszerelések minőségéről azt közölte: az eszközök jó része alkalmas, használható.
Megjegyezte: a maszkok körülbelül két százalékát küldték el határon túli magyaroknak és más országoknak.
Az egészségügyi dolgozók fertőzöttségéről nem tudott pontos számot mondani, de jelezte, a magyar átlag megfelel a nemzetközinek, amely a fertőzöttek körülbelül tíz százalékára teszi az egészségügyi dolgozói fertőzéseket.
A 65 év feletti orvosok visszatéréséről a gyógyításba Szentkirályi Alexandra azt mondta: ez nem kötelező, de a lehetőséget szeretnék megteremteni.
A Miniszterelnökség vezetője arról is beszélt, a járvány elmúltával érdemes vitát folytatni arról is, jók-e a jelenlegi kórházfinanszírozási formák.
A gazdaságra rátérve közölte: a válság miatt a kormány több mint százezer forintot átvállal a bérköltségekből, az erről szóló szabályozáson módosítottak, miután egyeztettek a cégekkel. Folyamatosan konzultálni kell a vállalatokkal, és ha szükséges, változtatni kell, de a támogatás a jelenlegi mértékkel is újszerű, jó eszköz ahhoz, hogy a munkanélküliséggel járó gondokat ne segélyezéssel kelljen kezelni, hanem arra törekedjenek, hogy minél több munkahelyet megőrizzenek - fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az inflációs várakozások egyelőre nem változtak. A nyugdíjasok esetében fontos döntést hoztak, ugyanis válság idején nem elvesznek tőlük egyhavi nyugdíjat, ahogy mások tették, hanem visszaadják nekik a 13. havi nyugdíjat. Ez is mutatja, hogy a kormány a kilábalást a válságból nem megszorítások útján képzeli el - emelte ki.
Arról, hogy felvetődött-e az álláskeresési járadék időtartamának meghosszabbítása, elmondta: a kabinet álláspontja szerint az csak a legvégső eszköz lehet, hogy segélyt osszanak, munkával és munkahelyekkel szeretnének segíteni.
Szentkirályi Alexandra egy, a családi erőszakra vonatkozó kérdésre közölte: zéró tolerancia van. A nehéz helyzetbe kerültek segítését szolgáló eszközök most is rendelkezésre állnak, például az áldozatsegítő központok és krízisközpontok is folyamatosan működnek, és több tárca is igyekszik segíteni a legkiszolgáltatottabbakat.
Gulyás Gergely kitért a Székely Nemzeti Tanács aláírásgyűjtésére is, és arra biztatott: interneten minél többen írják alá a polgári kezdeményezést, hogy a május 7-ei határidőig összegyűljön az egymillió aláírás.
hírek innen, onnan
Megszólalt az Ikarus a buszok távirányításáról
Az Ikarus és a Yutong idén 160 budapesti trolibusz szállítási jogát nyerte el, mindeközben a Yutong buszok a norvég közlekedésszervező...
Háromszor rohantak a házába, amiért 10 millióból betonfalat épített
A férfi biztosra ment a balesetek miatt, több mint 10 milliót költött betonfalra a háza elé.
Ki gondolta volna, hogy ez az olaj a penész legnagyobb ellensége: vegyszer nélkül tisztítja meg otthonodat
Ezt mindenképpen ki kell próbálnod.
Megérkezett a magyar válogatott új meze: Piros, fehér, zöld és high-tech
Többek között a magyar válogatott új hazai mezét is bemutatta az Adidas, amelyet a játékosok várhatóan először az Írország elleni...
Azta, milyen időjárás jön november második hétvégéjén - Riadót fújtak a meteorológusok
Változékony időjárás a Kárpát-medencében: köd, fagy és napsütés egy napon belül.
Katari alap előrehaladott tárgyalásokat folytat egy spanyol klub megvásárlásáról
A JTA International Holding előrehaladott tárgyalásokat folytat a Getafe megvásárlásáról, gazdasági injekciót ígérve a projektnek
A Manchester United játékosa elképesztő ok miatt nem igazolt a Wrexhambe
Christian Eriksen azt hitte, a Wrexham a híres dokumentumfilm miatt akarta leigazolni, amely a hollywoodi duó tulajdonában lévő csapatot kíséri
Több százezer forintos bukást is jelenthet a Nők 40 a nyugdíjasoknak
A nyugdíjba vonulás időzítése akár évtizedekre meghatározhatja egy nő anyagi biztonságát. A Nők 40 program lehetőséget ad a korábbi...
Kisiklott egy vonat Békéscsaba belterületén: 120 mentő, tűzoltó és rendőr sietett a helyszínre
Nagy erőkkel érkeztek a mentési csapatok.
Botrány a Miss Universe-döntő próbáján: durván beszólt a szervező egy szépségkirálynőnek – videó
Már csak néhány hét, hogy kiderüljön, ki lesz a világ legszebb nője 2025-ben: a Miss Universe szépségverseny döntőjét november 21-én...
Ilyen akciókkal várja az osztrák bevásárlófalu, Parndorf 2025-ben is a magyar vásárlókat: rengetegen járnak át, ezért éri meg
Parndorf outlet nyitvatartás: így lesz nyitva a Parndorf Designer Outlet, mutatjuk, mikor lesznek a Pandorf Black Friday Napok 2025 évében....
Rejtélyes kettős halál Csepelen - nagy erőkkel zajlik a vizsgálat
Rejtélyes, kettős halálesetet vizsgál a rendőrség Csepelen. A Blikk információi szerint egy társasházi lakás albérlőinek halála...
Sport
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Szoboszlai Dominik elcsendesítette Arda Gülert, kifakadtak a törökök
Nem volt kérdés, melyikük nyújtott jobb teljesítményt a BL-rangadón, de ezt Törökországban megmagyarázták.
Szoboszlai gólpassza után a Liverpool legyőzte a Real Madridot
Ismét kiváló meccse volt Szoboszlai Dominiknak.
Xabi Alonso a Liverpool elleni BL-vereség után: Nagy árat fizettünk a felesleges szabálytalanságok miatt
Kedden a Liverpool 1–0-s győzelmet aratott a Real Madrid ellen a Bajnokok Ligája alapszakaszának negyedik fordulójában. Xabi Alonso elmondása szerint csapata nagy árat fizetett a felesleges szabálytalanságokért.
Könnyek és mankó: a PSG-t óriási csapások érhetik a vereség után
A BL-címvédő két kulcsjátékosa is kidőlt a Bayern München elleni mérkőzésen.
„Abszolút katasztrófa" – a magyar válogatott kapus sérülése után edzője sem bizakodó
Tóth Balázst a Blackburn kedd esti bajnokiján kellett lecserélni.
Szoboszlai Dominik világklasszis teljesítményével a Liverpool legyőzte a Real Madridot
A magyar válogatott csapatkapitánya öt lövéssel és négy kulcspasszal volt a BL-rangadó legjobbja.
Gólhátrányból fordítva simán nyert a Ferencváros és átvette a vezetést
A Simple Női Liga 8. fordulójából elmaradt mérkőzést pótoltak szerda délután, a Ferencváros 4–1-re legyőzte a Budaörs együttesét és felugrott a tabella élére.
Olyat tett a Liverpool a Real Madrid ellen, amire még senki nem volt képes az idényben
A Real Madrid a szezonban először nem szerzett gólt – írta szerdai összefoglalójában az Iffhs a spanyol együttes angliai vendégszerepléséről, amelynek során a Liverpool Szoboszlai Dominik átadása után született
Elhunyt a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Jenei Imre
Nyolcvannyolc éves korában elhunyt Jenei Imre, aki a magyar és a román labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya is volt, valamint 1986-ban BEK-győzelemig vezette a Steaua Bucuresti csapatát.
Ki volt valójában a meccs embere Liverpoolban? Meglepő a válasz.
Az osztályzatok alapján nem Szoboszlai vagy Mac Allister nyújtotta a BL-találkozó legjobb teljesítményét.
Ki ez a magyar támadó, aki szórja a BL-gólokat?
Kedden ismét duplázott a fiatal középcsatár, pedig csak egy félidőt játszott.
Bulvár
Retteghet Magyarországon, akinek ilyen autója van
Kiderült, mely márkákra buknak most leginkább az autótolvajok Magyarországon: szabályosan vadásznak ezekre a bűnözők.
Így halt meg Kádár János, nem véletlen hogy a törikönyvek hallgatnak róla
A pártfőtitkár utolsó napjai nem éppen a könnyű végről tanúskodnak.
Egy 15 és egy 17 éves fiú, egy 18 éves lány, és egy 24 és egy 30 éves férfi halt meg a szentmártonkátai vonatbalesetben
A vonaton ülök közül senki sem sérült meg.
Bementek a volt magyar miniszter házába, egész Magyarország sokkol a kikerült videótól
Minden képzeletet felülmúlt, ahol az államférfi élt, kiderült az épület titka.
A Kossuth-díjas színész autista felnőtt fiáról ritkán beszél: Bence már 37 éves
Blaskó Péter fiát, Bencét gyermekkorában diagnosztizálták autizmussal.
Földhöz csapódott a Wizz Air egyik új gépe, amilyennel Orbánék utaznak Trumphoz
Orbán Viktorral a fél kormány egy gépen utazik csütörtökön Washingtonba.
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Hatalmas a nyomás, Donald Trump most egy pillanat alatt kilőheti az inflációt Magyarországon
Óriási lobbit indíthat Orbán Viktor.
Szoboszlai Dominik elcsendesítette Arda Gülert, kifakadtak a törökök
Nem volt kérdés, melyikük nyújtott jobb teljesítményt a BL-rangadón, de ezt Törökországban megmagyarázták.
Rendkívüli, ami kiderült a lerombolt Manófalváról, élő adásban mondták be a rádióban
Újabb részletek derültek ki a különös ügy kapcsán.
Megszólalt a MÁV a szentmártonkátai tragédiáról. Ezt tette az ütközés előtt a sofőr
Megmagyarázhatatlan.
Íme 6 mondat, amit a nárcisztikusok imádnak ismételgetni
A nárcisztikusokat leleplezheti az, hogy miről és hogyan beszélnek.

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


