Különleges lehetőség a tehetséges baranyai diákoknak
A Baranya Megyei Önkormányzat, összefogva az Arany János Tehetséggondozó Programot koordináló Pécsi Leőwey Klára Gimnáziummal és Rákász Gergely koncertorgonistával, különleges lehetőséget biztosít a program diákjai számára.
A művész 100 jegyet ajánlott fel októberi pécsi interaktív látványkoncertjére.
Rákász Gergely koncertorgonista Amerikában tanult orgonálni, ahonnan több, mint tíz évvel ezelőtt egy Magyarországon újszerű gondolatot hozott haza. Hangversenyein zenei idegenvezetést kínál a hallgatóságának, és a zeneszerzők életébe is betekintést ad. A koncertre a Baranya Megyei Önkormányzat közreműködésével 100 jegyet ajánlott fel diákok számára. A program szervezését Madaras Zoltán, a Megyei Közgyűlés elnöke vállalta:
- A Kincses Baranya Fesztiválra készülve ismerkedtünk meg Rákász Gergellyel, és hamar kiderült, hogy hasonlóan gondolkodunk: ő is elkötelezett a tehetséggondozás és Baranya iránt. Több közös programot tervezünk, ezek egyike ez a koncert, amelyre száz jegyet ajánlott fel a művész. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy azok a gyerekek és felnőttek is eljuthassanak színvonalas kulturális programokra, akiknek másként nem lenne lehetőségük. Ezért felvettem a kapcsolatot az Arany János Tehetséggondozó Programot bonyolító Pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatójával, Dr. Zalay Szabolccsal.
Rákász Gergelytől nem áll távol a jótékonyság, az elmúlt években számos koncertet adott egy-egy nemes cél érdekében.
- Nagyon sok olyan ember van az életemben, akinek nem tudok eléggé hálás lenni, és soha nem fogom tudni megfizetni azt, amit értem tett. Vagy azért, mert nem szorul rá, vagy azért, mert már meghalt. Ez csak úgy működik, hogy az ember a következő generáció irányába adja tovább azt a jót, azt a rengeteg energiát, amit ő kapott.
Dr. Zalay Szabolcs szerint a modern pedagógiában minden olyan lehetőséget meg kell ragadni, ahol kitágulhat a diákok perspektívája, és motiválódhat a kreativitásuk:
- Az Arany János Tehetséggondozó Program diákjai általában különösen fogékonyak a művészetekre. Sokan közülük énekelnek, táncolnak, vagy zeneórákat vesznek fel egy-egy művészeti iskolában. A program eredeti céljai között is szerepel, hogy a hátrányos helyzetű kistérségekben találjuk meg azokat a gyerekeket, akikben ott rejtőzik a potenciál, hogy később felsőoktatási intézménybe kerülhessenek. A bekerülő gyerekek azután nagyon sok pluszt kapnak az iskolától és a kollégiumtól az ötéves képzés során az angliai nyelvtanfolyamtól, az autóvezetésen át a különböző művészeti események látogatásáig.
A koncert október 25-én este 7 órakor kezdődik a Zsinagógában. Rákász Gergely felajánlotta, hogy a koncertet követően rögtönzött orgonabemutatót tart az érdeklődő diákoknak.
Háttér:
Rákász Gergely 15 évesen, az ország legfiatalabb koncertorgonistájaként adta első hangversenyét. 2005-ig az Egyesült Államokban tanult és koncertezett, mindezidáig több mint 1500 fellépése volt Magyarország, Európa és Amerika nagyvárosaiban. Egyedi látásmódja fiatalos lendülettel tölti meg a komolyzenét. Látványkoncertjeivel új műfajt teremtett, melyben képzőművészet, tánc, és színészi játék segítségével tízezrekhez közelítette a műfajt és a hangszert. „Egy Koncert Kékben” című műsorát közel 30 000-en nézték meg szerte Európában. „Bachalley” projektjében, a világon először a művészi paletta két talán legtávolabbi végét kapcsolta össze, Bach fúgáit és a Street Dance-t. VíziZene című produkciója a Dunán, a Rajnán és a Szajnán, minden évben kultúrakedvelő utazók vágyott úti célja. Játszott a Dán Koronahercegnőnek, Magyarország Miniszterelnökének, és a WHO-nak. Jótékonysági projektjeiben, közönségével együtt számos nemes célt támogat, melyek közül a legjelentősebb a Böjte Csaba testvér Tusnádi gyermekotthonában élők jobb sorsa. A koncertjein nem csak a játékával, de a zenetörténetből vett érdekes háttértörténetekkel is rabul ejti közönségét. Iskolaprogramja keretein belül több mint 100 magyar iskolában szólaltak meg hangversenyei, közel 50 000 diák ismerkedett általa a klasszikus orgona zenével. Nyolc szólóalbuma jelent meg. Szülővárosa Győr Kulturális nagykövete, Templomos lovag.
Műsor ismertető:
A Lords of the Organ sorozat a hangszer legnagyobb szerzőit és örökéletű műalkotásaikat állítja színpadra a következő években. Az Orgona Lordjai olyanok a hangszer történetében, mint egy-egy bíbor színű könyvjelző az örökkévalóság enciklopédiájában. A kötet Bachnál természetesen minden évben kinyílik, majd jobban és kevésbé ismert mesterművek között lapozgatunk, a bravúros orgona átiratok pedig mindig más, nem orgona szerzőt emelnek a Lordok közé. A koncert tehát egyszerre kínál jól ismert klasszikus muzsikákat, friss érdekességeket, és meglepő élményeket a hangszerek királyának udvartartásából.
Ízelítő a hangulatból
A Programban:
Idén 120 éve született George Gershwin, billentyűsök méltón ünnepelhetik ezt ikonikus darabja, a Kék Rapszódia műsorra tűzésével. 2010-es teljes zenekari és zongora átiratom orgonára, első volt a világon. Az akkori “Egy Koncert Kékben” látványkoncerteket a Rapszódiával közel 30.000-en nézték meg Európa szerte. A nagyszabású műalkotás idén felfrissítésre került, és új hangszerelésben hallható. A zenetörténeti narrációból kiderül, miképp lehet az, hogy Gershwin az újságból tudta meg, hogy komponálni fog, hogy végzett végül rekord idő alatt, és hogy vajon kék-e a Kék Rapszódia. Egy másik zenei showman is kerek évfordulót ünnepel idén, Antonio Vivaldi 340 éve született. Vajon a “Vörös Pap” tényleg betegeskedett? Vagy mellkasi fájdalmai csak azért jelentkeztek a misék közben, hogy felmentést nyerve a szolgálat alól teljesen a zeneszerzésnek szentelhesse magát? Vivaldi tényleg meg tudott írni annyi idő alatt egy Concerto-t, amíg barátja Velence egyik végéből a másikba sétálva hazaért? Az idei Lords of the Organ hangversenyek az évforduló miatt több műsorszámmal is körülrajongják az olasz mestert. A hallgatóknak pedig a koncertet hallgatva talán kedvük támad felkapni egy maszkot, elveszni a velencei forgatagban, nem tudva, hogy a következő sarkon vajon Isten talál-e rájuk a szépségben, vagy Casanova. Bach mint minden évben idén is műsorra kerül, a szintén évfordulós Debussy, Rossini, Joplin és Bizet művei pedig alkalomszerűen színesítik a műsorokat.
Rákász Gergely rövid nyilatkozata:
“Tudom, hogy az emberiség sok szempontból menthetetlen, elbutulásától szenvedünk nap, mint nap. Legalábbis, aki egy ilyen cikket a kezébe vesz, az biztosan. De mégis érdemes egy olyan utópiáért dolgozni, amelyben az emberek a buszmegállóban könyvekről és koncertekről beszélgetnek. Micsoda világ volna! Persze ebben nekünk klasszikus zenét játszókak is feladatunk van. Úgy kell vonzóvá tennünk a műfajt, hogy széles közönség által befogadható legyen, de közben ne váljon csinnadrattává. Erre az én válaszom a látványkoncert műfaja, amelyben a zenetörténeti kalandozás, a vetítés mind azt segíti elő, hogy bárki közel tudjon kerülni a klasszikusokhoz. A Lords of the Organ sorozat is ezzel a szemlélettel született. Megmutatni az orgona show hangszer arcát. Ezt a hangszert már a rómaiak is használták nagy fesztiváljaikon, szekéren húzták és tömegeket kápráztatott el egy-egy gladiátor viadalon. Királyok és császárok hallgatták, ott volt Hollywood hőskorában a moziban, és ott tud lenni a ma emberének a kikapcsolódás palettáján is, ha a művész bátran használja.”
Rákász Gergely kommentárja új lemezéről, az tavalyi évről és a közelgő hangversenyekről.
“Nagyon boldog vagyok, mert tavaly bemutattuk nyolcadik szólóalbumomat “Christmas” címmel, és közel járunk vele az aranylemezhez. Aztán ha jól megy a munka, akkor idén két új CD is megjelenik, a Lords of the Organ sorozat első két műsora, olyan ikonikus művekkel, mint Raveltől a Bolero, vagy Gershwin Kék Rapszódiája. Visszatekintve a 2017-es év nagyon mozgalmas volt. Jártunk Erdélyben, Franciaországban, és volt idehaza is közel 70 koncertem. Jótékonysági plakátkampányunkkal Önökkel közösen ajándékoztunk Böjte Csaba Tusnádi gyermekotthonának több, mint 1.200.000.- Forintot, amiből az ott élő gyermekeknek egy évig tudtak magyar énektanárt fogadni, hogy a kulturánkat jobban megőrízzük. Voltak egészen rendhagyó hangversenyek, mint a Bach és Bacchus műsor ahol a zene borral párosult, volt hajóutunk a Vízizenével a Szajnán és nagyon sok stúdió napunk az új felvételekkel. Útjára indult a Lords of the Organ sorozatom, amely a tervek szerint minden évben, más más műsorral visszatér a fesztiválokba. Nem titkolt célom volt már a cím választással is, hogy amint Michael Flatley Lord of the Dance sorozata valami nagyon ősit, elementáris erejű és értékes műfajt a széles tömegek számára is érdekessé tett, ugyanez megtörténhessen az orgonával is. Szembe kellett néznem vele, hogy a hangszerem sokak szemében az unalom, és a régimódiság szimbólumává vált. Évek óta dolgozom ez ellen a negatív trend ellen mind a látványkoncertjeimmel, mind a zenetörténeti narrációkkal, és ez a műsor egy újabb lépés ebben az irányban. Nagyon boldog vagyok, mert az indítás sikertörténet, minden helyszínen teltházzal és rengeteg tapssal. Az idei Lordok Gershwin, Vivaldi és a mindig megszólaló Bach vezetésével remélem folytatják majd ezt a trendet.”
Időpont: 2018. okt. 25. 19.00 HELYSZÍN: PÉCS - Zsinagóga - Kossuth tér 1. Jegyelővétel: A helyszínen H-P.: 10-17 óráig, továbbá a Hitközség irodájában, H-P.: 9-12 óra között - Fürdő u. 1. Tel.: 72/214 863 illetve a Tourinform Irodában - Széchenyi tér 1. Tel.: 72/213 315, 72/511 232 és a jegy.hu országos hálozatában. Jegyárak: 2.500.-/3.500.- Ft
hírek innen, onnan
Az anyuka döntése óriási vitát váltott ki
Egy TikTok-videóban magyarázta el egy édesanya, miért vitt saját készítésű és organikus nassolnivalókat gyermekeinek egy születésnapi...
Arsene Wenger: Wirtz tönkretette a Liverpool középpályáját
Florian Wirtz volt a nyár nagy átigazolási sztorija, amikor 125 millió euróért cserébe a Bayer Leverkusentől a Liverpoolhoz igazolt, de...
Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre
A munkálatok várhatóan 2026 februárjában kezdődnek.
Örök nyugalomra helyezték Mezey Györgyöt
Végső búcsút vettek szerdán Mezey György labdarúgó mesteredzőtől, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitányától.
Erősödik a budapesti szállodapiac egy elemzés szerint
Erősödik a budapesti szállodapiac, idén a 2019-es vendégéjszaka-rekord is megdőlhet - közölte az amerikai ingatlanszolgáltató és...
Légijáratokat töröl a brüsszeli repülőtér a drónészlelés okozta leállás miatt
A törlés budapesti járatot is érint.
Majdnem a Ford autógyárába csapódott a repülő, kilencen meghaltak
Kedden helyi idő szerint a délutáni órákban a UPS futárcég teherszállító repülőgépe zuhant le felszállás közben Louisville...
Ez a népszerű, alvást segítő kiegészítő növeli a szívbaj kockázatát
130 ezer ember adatait használták a kutatáshoz.
Most jött a friss tanulmány eredménye: ez az ital elpusztíthatja a rákos sejteket
A matcha, ez az ősi japán eredetű, nagyra értékelt ital ismét reflektorfénybe került. A finomra őrölt zöld tea nemcsak a hagyományos...
Figyelem, leállás közelít az egyik legnagyobb hazai banknál
Mutatjuk a részleteket
Csak úgy potyogtak a gólok a Barca kapujába, a City sima sikerrel üzent Liverpoolba
A katalánok belgiumi mérkőzésén hat, a City és a Borussia Dortmund rangadóján öt gól esett.
Sport
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Szoboszlai Dominik elcsendesítette Arda Gülert, kifakadtak a törökök
Nem volt kérdés, melyikük nyújtott jobb teljesítményt a BL-rangadón, de ezt Törökországban megmagyarázták.
Xabi Alonso a Liverpool elleni BL-vereség után: Nagy árat fizettünk a felesleges szabálytalanságok miatt
Kedden a Liverpool 1–0-s győzelmet aratott a Real Madrid ellen a Bajnokok Ligája alapszakaszának negyedik fordulójában. Xabi Alonso elmondása szerint csapata nagy árat fizetett a felesleges szabálytalanságokért.
Gólhátrányból fordítva simán nyert a Ferencváros és átvette a vezetést
A Simple Női Liga 8. fordulójából elmaradt mérkőzést pótoltak szerda délután, a Ferencváros 4–1-re legyőzte a Budaörs együttesét és felugrott a tabella élére.
„Abszolút katasztrófa" – a magyar válogatott kapus sérülése után edzője sem bizakodó
Tóth Balázst a Blackburn kedd esti bajnokiján kellett lecserélni.
Könnyek és mankó: a PSG-t óriási csapások érhetik a vereség után
A BL-címvédő két kulcsjátékosa is kidőlt a Bayern München elleni mérkőzésen.
Elhunyt a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Jenei Imre
Nyolcvannyolc éves korában elhunyt Jenei Imre, aki a magyar és a román labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya is volt, valamint 1986-ban BEK-győzelemig vezette a Steaua Bucuresti csapatát.
Olyat tett a Liverpool a Real Madrid ellen, amire még senki nem volt képes az idényben
A Real Madrid a szezonban először nem szerzett gólt – írta szerdai összefoglalójában az Iffhs a spanyol együttes angliai vendégszerepléséről, amelynek során a Liverpool Szoboszlai Dominik átadása után született
Nem lehet elégszer megnézni: íme, Szoboszlai szédületes gólpassza a Real Madrid ellen – videó
A Liverpool magyar sztárjának klasszis villanása is kellett a Real Madrid legyőzéséhez.
Ki volt valójában a meccs embere Liverpoolban? Meglepő a válasz.
Az osztályzatok alapján nem Szoboszlai vagy Mac Allister nyújtotta a BL-találkozó legjobb teljesítményét.
Ki ez a magyar támadó, aki szórja a BL-gólokat?
Kedden ismét duplázott a fiatal középcsatár, pedig csak egy félidőt játszott.
Szoboszlai bocsánatot kért Wirtztől: Majdnem nekem is adott egy gólpasszt...
Mint ismert, a Liverpool 1–0-s győzelmet aratott a Bajnokok Ligája alapszakaszának 4. fordulójában. A lefújás után a CBS műsorában a magyar középpályást sokszor kritizáló Jamie Carragher beszélgetett Szoboszlai
Bulvár
Így halt meg Kádár János, nem véletlen hogy a törikönyvek hallgatnak róla
A pártfőtitkár utolsó napjai nem éppen a könnyű végről tanúskodnak.
Retteghet Magyarországon, akinek ilyen autója van
Kiderült, mely márkákra buknak most leginkább az autótolvajok Magyarországon: szabályosan vadásznak ezekre a bűnözők.
Egy 15 és egy 17 éves fiú, egy 18 éves lány, és egy 24 és egy 30 éves férfi halt meg a szentmártonkátai vonatbalesetben
A vonaton ülök közül senki sem sérült meg.
Bementek a volt magyar miniszter házába, egész Magyarország sokkol a kikerült videótól
Minden képzeletet felülmúlt, ahol az államférfi élt, kiderült az épület titka.
Földhöz csapódott a Wizz Air egyik új gépe, amilyennel Orbánék utaznak Trumphoz
Orbán Viktorral a fél kormány egy gépen utazik csütörtökön Washingtonba.
A Kossuth-díjas színész autista felnőtt fiáról ritkán beszél: Bence már 37 éves
Blaskó Péter fiát, Bencét gyermekkorában diagnosztizálták autizmussal.
Az első tízes, amióta világ a világ, és ki más kapná, mint Szoboszlai, a meccs hőse.
Elkoptatott szó a világklasszis, de hát honfitársunk tényleg az.
Hatalmas a nyomás, Donald Trump most egy pillanat alatt kilőheti az inflációt Magyarországon
Óriási lobbit indíthat Orbán Viktor.
Rendkívüli, ami kiderült a lerombolt Manófalváról, élő adásban mondták be a rádióban
Újabb részletek derültek ki a különös ügy kapcsán.
Megszólalt a MÁV a szentmártonkátai tragédiáról. Ezt tette az ütközés előtt a sofőr
Megmagyarázhatatlan.
Íme 6 mondat, amit a nárcisztikusok imádnak ismételgetni
A nárcisztikusokat leleplezheti az, hogy miről és hogyan beszélnek.
Demeter Szilárd: Nem fogok válaszolni egy helyettes államtitkárnak
Interjút adott a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ éléről a múlt héten távozni kényszerülő Demeter Szilárd.

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


