OGY - Krónika 2. rész (napirend előtt: élelmiszer- és energiaárak, veszélyhelyzet)
Az élelmiszerárak növekedéséről, az energiaárakról és a veszélyhelyzetről is szóltak a napirend előtti felszólalások az Országgyűlés keddi ülésén.
Jobbik: az uniós élelmiszerdrágulást sokszorosan meghaladják a hazai árak
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) arról beszélt, hogy egy év elején közzétett, a világ országait áttekintő grafikon szerint az élelmiszerárak drágulását tekintve Magyarország a tizedik helyen állt. Ez egy sokkoló adat volt, és a probléma az, hogy az uniós élelmiszerár-drágulást azóta is sokszorosan meghaladják a hazai adatok - mutatott rá.
Hozzátette: azt látják, hogy az ársapkák rendszere tovább drágítja a magyar élelmiszerek árát. Megjegyezte: a nagy multik elosztórendszerükben 6-7 ezer élelmiszer árát határozzák meg és ebbe kontroll, lényegi ellenőrzés nélkül "lazán" be tudták építeni a vélt vagy valós veszteségeket. Mivel nem volt ellenőrzés, sokkal többet építettek be, mint amennyit a másik oldalon elveszítettek. Amikor pedig a Gazdasági Versenyhivatal elkezdett vizsgálódni, hirtelen elkezdtek csökkenni bizonyos termékcsoportok árai.
Ki adja vissza a családoknak a hónapokon át indokolatlanul elvett összegeket? - firtatta.
Kitért arra is, hogy a Jobbik már öt éve letette a megoldást az asztalra egy online árfigyelő adatbázis formájában, amivel ezek a folyamatok nyomon követhetők lennének.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, amíg újabb és újabb szankciók lesznek, addig a szankciós infláció is itt lesz és folyamatosan találkoznak vele a boltokban és az árakban.
Ebben a helyzetben a kormány arra törekszik, hogy megvédje az embereket és csökkentse azokat a hatásokat, amelyeket ezek a tényezők okoznak.
Tisztában vannak azzal, hogy az árak rögzítése önmagában nem elegendő, azt is biztosítani kell, hogy elegendő rögzített árú termék álljon rendelkezésre.
Közölte: egyelőre április végéig vannak érvényben az ársapkák, a kormány várhatóan április közepén hoz döntést ezek jövőjéről.
A piaci helyzet alapján és az összes piaci szereplő érdekének figyelembe vételével fognak eljárni - jelezte.
Az államtitkár abban igazat adott a képviselőnek, hogy a kereskedő cégek egyéb termékeknél olyan árakat képeztek, amellyel kompenzálták veszteségeiket, ezért vannak folyamatban vizsgálatok.
Hozzátette: az élelmiszerárak folyamatosan csökkennek és ez a folyamat folytatódni fog, de arra számít, hogy az árak nem fognak lecsökkenni a Covid-járvány előtti szintre.
MSZP: az energiapolitikát a kormány rontotta el
Tóth Bertalan (MSZP) kijelentette: az energiapolitikát Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya rontotta el, "mi vásároljuk a legdrágábban az orosz gázt Európában". Arról beszélt, hogy Magyarországon csődöt és elbocsátásokat, valamint jelentős inflációt eredményezett a "brutális fideszes energiaáremelés".
Úgy folytatta: a kormányzati dilettantizmus eredménye, hogy olyan intézmények lehetetlenülnek el, amelyek rászorulóknak biztosítanak lakhatást, de az is, hogy elmaradnak az energetikai hálózatfejlesztések, ami gátja a megújuló energiaforrások terjedésének.
Ha a Fidesz-kormánynak fontos lenne az emberek megélhetése, érdemi lépéseket tenne, hogy csökkenjenek az energiaárak - fűzte hozzá. A többi közt azt is sérelmezte, hogy az energetikai tárca el akarta titkolni, mi került 75 milliárd forintba a Mátrai Erőmű visszavásárlásában.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy felelt: óvatosan a kritikával, hiszen "önök már 2010 előtt kezeltek egy válságot" és "önök voltak, akik kiárusították ezt az országot, eladták a teljes energiaipart, kiszolgáltatottá tették hazánkat".
Azt mondta: a háború és az elhibázott szankciók következményét kell elviselnie az országnak. Pedig ha Brüsszel nem kényszerítette volna rá ezeket a tagállamokra, a háború gazdasági hatása lényegesen kisebb lenne.
Emlékeztetett, hogy a kormány az átlagfogyasztásig a szankciós infláció előtti energiaárakat tart fenn az emberek számára, hogy megvédje az ország lakosságát és a vállalkozásokat. A kormány az intézményeit sem hagyja cserben, lehetőség van támogatás igénylésére.
Azt is felidézte, hogy az MSZP nemrég még meg is dicsérte az ársapka-intézkedést.
Momentum: minek játsszák a demokráciát?
Bedő Dávid (Momentum) szerint a kormány 2500 napja igyekszik félelmet kelteni az emberekben, azóta van valamilyen válság vagy veszélyhelyzet az országban. Ennek oka szerinte, hogy a kormányzat így könnyebben élhet vissza a hatalmával és még kevésbé ellenőrizhetők a döntések.
Kifogásolta, hogy a kabinet most készül meghosszabbítani a veszélyhelyzetet.
Úgy folytatta: nem volt elég a kétharmados parlamenti többség vagy az állami intézmények megszállása, nemrég még a költségvetést is rendeletben hirdették ki.
Minek játsszák a demokráciát? - tette fel a kérdést.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált: rendkívüli jogrend más országokban is bevett gyakorlat, általában rendkívüli helyzetekben van arra szükség. "Lehet, hogy ön tagadja, de a kormányzásunk alatt folyamatosan rendkívüli válsághelyzetekkel néztünk szembe" - jelentette ki. Először a migrációval, majd a világjárvánnyal, most a szomszédban dúló háborúval és hatásaival - sorolta.
Nagy szerencse, hogy olyan kormány van ezekben az időkben, amely elsősorban az ország érdekét nézi és nem külföldi elvásároknak próbál megfelelni.
Emlékeztetett: a módosított költségvetést megvitatta az Országgyűlés, amelyen azonban a Momentum képviselői nem vettek részt.
Abszurdnak nevezte, hogy az a Momentum demonstrál a sajtószabadságért, amely már többször adta jelét: tagjai olyan véleményszabadságot szeretnének, ahol leginkább az övékkel egyező vélemények kapnak teret.
LMP: meg kellene kérdezni az embereket az akkumulátorgyárakról
Csárdi Antal (LMP) kifejtette: a kormány teleépíti Magyarországot akkumulátorgyárakkal, és hogy legyen energia a működésükhöz, telerakja az országot gázerőművekkel. Vagyis orosz gázzal működtetnék a kínai akkumulátorgyárakat, amelyek német autógyáraknak termelnek, de a nyereséget ezek a globális cégek kiviszik majd az országból - mondta.
Kiemelte: cserébe a kormány odaadja a vízkészletet, a termőföldeket és a levegő tisztaságát. A gyártás során keletkezett hulladékot pedig a gyártó cégnek kell kezelnie, tehát ez Magyarországon fog történni - közölte.
A képviselő szerint az lenne tisztességes, ha megkérdeznék az embereket, akarják-e ezt, de a kormány gyáva ezt megtenni, mert fél a választól.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára úgy válaszolt, hogy ebben a kérdésben is az országról van szó, és az ellenzék mindig az ország ellen cselekeszik. A nép már válaszolt arra a kérdésre, hogy mit akar: a tavalyi választáson már negyedszer nyert a Fidesz-KDNP, vagyis a nép azzal az állásfoglalással ért egyet, amelyet a kormánypártoktól hall és elutasítja azt, amit az ellenzéktől hall - közölte.
Elmondta: az egész világ akkumulátorgyárakat akar, csak a magyar baloldal nem. Magyarországon csak a legszigorúbb biztonsági és környezetvédelmi előírások betartásával valósulhat meg beruházás - jelentette ki.
Megjegyezte: az elhasznált akkumulátorokat ott kell kezelni, ahol forgalomba hozták őket.
Párbeszéd: korszerűsíteni kellene a panellakásokat
Berki Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy miközben az energiafogyasztás nő, a lakások energetikai szempontból korszerűtlenek. A kormány ígéretet tett a lakóépületek energetikai korszerűsítésére, de nemhogy ezt nem tette meg, még a panelprogramot is elsorvasztotta - mondta.
Hangsúlyozta: szükség lenne a panelépületek korszerűsítésére, és a kormány hiába ígérget, a lakásállomány többsége még mindig korszerűtlen energetikai szempontból. Ennek megváltoztatására kellene költeni, hogy a panellakásban élők fűtésszámlája csökkenjen, és akkor kevésbé kellene aggódni az energiaválság miatt - mondta.
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára erre közölte: a magyar energiaellátásban a nukleáris energia kiemelt szerepet tölt be, és ha a kormány komolyan venné az ellenzék javaslatait a nukleáris energia visszaszorításáról, Magyarországon energiahiány lenne.
Kiemelte: a kormány eddig is több programot indított a lakások energetikai korszerűsítésére, jelentős összegeket fordított erre.
Közölte: jelenleg háborús helyzet van, ami az energiahelyzetre is hatással van, az energia ára jelentősen emelkedett. A kormány a magyar érdekekért küzd az óriási nyomás ellenére ebben a helyzetben is - jelentette ki.
Mi Hazánk: legyen alkotmányos jog a készpénz használata
Toroczkai László (Mi Hazánk) azt szorgalmazta, hogy legyen alkotmányos jog a készpénz használata Magyarországon.
Az ellenzéki politikus szavai szerint a készpénz használata sokak számára az elmúlt 30 évben a túlélést szolgálta, így tudtak harcolni például a "sarcoló maffia ellen", amelyik elévült tartozásokat hajt, illetve hajtott be sok esetben.
Jelezte: a Mi Hazánk alkotmányos szabadságjognak tartja a készpénz használatát és ezért harcolni is fognak.
Választ várt arra, hogy a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkárának a készpénz visszaszorítására vonatkozó kijelentése mögött meghúzódik-e valódi kormányzati stratégia és szándék.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint félreérthették a helyettes államtitkár szavait. Olyat biztosan nem mondott, hogy azért szeretné a kormány a készpénzhasználatot visszaszorítani, hogy ezzel a végrehajtó maffia tevékenységét segítse - közölte.
Azt azonban tapasztalni kell, hogy egyes országokban készpénzzel gyakorlatilag már nem is lehet fizetni, csak kártyával vagy mobiltelefonnal. Ezt jelenti a digitális fejlődés - rögzítette.
Kiemelte, valóban cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása.
Kitért arra is, hogy a legtöbb visszaélés készpénzzel történik, hiszen a bankszámlán keresztül történő utalásnak nyoma van, követhető. Ezzel szemben a készpénzben felvett összegek szabadon mozoghatnak a vállalkozások, jogi személyek között.
Azt ugyanakkor mindenki maga döntheti el, hogy hogyan szeretne fizetni, hogyan kéri például a nyugdíját, ebben nem szeretnének senkit sem korlátozni - mutatott rá az államtitkár.
MTI
hírek innen, onnan
Még gazdagabb lett a világ leggazdagabb embere: felfoghatatlan összeg ütötte Elon Musk markát
Elon Musk vagyona péntek estére 749 milliárd dollárra (több mint 247 ezermilliárd, ha úgy tetszik, 247 billió forintra) nőtt, miután a...
Megszűnik egy fontos okmány január elsejétől, érdemes nagyon figyelni
2026. január 1-jétől megszűnik a papíralapú társadalombiztosítási kiskönyv, amelyet egy modern elektronikus nyilvántartási rendszer...
8 óriási idegen dolgot találtak a titkos piramisban, a bejelentés megrázta a világot
Nagy felfedezés történt Egyiptomban.
Felsorolták a biztosítók, mire nem figyelünk az ünnepek idején
Sajnálatos módon az ünnepek alatt is történnek tragédiák, sőt, bizonyos káresemények száma még meg is ugrik a karácsonyi időszakban....
Nekimentek Szoboszlainak, erre eltiltották őt a bajnokságban, ellenfele folytathatta az ámokfutását
Szoboszlai Dominik a Liverpool következő bajnokiján, december 27-én nem léphet pályára.
Halott nagymamájukkal szálltak volna fel az easyJet gépére, azt hazudták, csak rosszul van
A spanyolországi járaton történt a döbbenetes eset. A személyzet a kifutópályán állította le a gépet, miután gyanút fogtak.
A normatívát sem fizette ki az Orbán-kormány Budapestnek, ezért a BKV hangosbemondón fogja terjeszteni, hogy az Orbán-kormány bliccel
Karácsony Gergely abban bízik, hogy ezt követően gyorsan fizetni fog a kabinet.
Megszűnik az ország egyik legnépszerűbb reggeli műsora, a Happy Hour
Kétezer adás után szombat reggel búcsúzott a TheVR reggeli podcastja, a Happy Hour. Jani és Pisti tíz éven át készítette az online...
Elárulta Zelenszkij: Amerika új szintre emelné a béketárgyalásokat – Ezen múlik, hogy megvalósuljon
Washington új, háromoldalú tárgyalási formulát javasolt a biztonsági főtanácsadók szintjén az ukrán és orosz tárgyalópartnereknek...
A szexi tornásznő, aki meghódította a világot – a sikeres egyetemista milliók szívét rabolta el
Livvy Dunne 23 évesen már világhírűvé vált.
Orvosmeteorológia: kritikus pontra érkeztünk. Nem ilyen aranyvasárnapot reméltünk, mégsem kapunk mást
Még a csillagok állása is ellenünk dolgozik.
Továbbra is rejtély, hogyan vesztette életét az ismert család
A Szövetségi Közlekedésbiztonsági Hivatal (NTSB) nyilvánosságra hozta azt a megrázó felvételt, amin szakértők a porig égett...
Sport
Kedves Jake Paul, lehet visszatakarodni hatvanéves legendákat és visszavonult ketrecharcosokat verni!
Jake Paulnak pont annyi keresnivalója van a profi bokszban, mint Kylie Jennernek a Nobel-díjasok között. A kettőezer-húszas évekre elértük, hogy a boksz ne a sportról, hanem figyelemért kurvuló celebekről szóljon. Ke
A hóhérbárd a 6. menetben sújtott le, Anthony Joshua kiütötte Jake Pault
Egyoldalú meccsen mindketten százmillió fontot kasszíroztak.
Dárdai kórházba került Berlinben, azonnal infúziót kellett kapnia
Egy nappal azután, hogy Dárdai Pált kinevezték az Újpest sportigazgatójának, máris aggódnia kell.
Sokk a dartstábla előtt – A vb-k történetének legnagyobb meglepetései
Az idei PDC-dartsvilágbajnokság elhozta a világbajnokságok történetének egyik legnagyobb meglepetését. A kenyai dartscsoda apropóján összeszedtük a vb-k történetének legnagyobb szenzációit.
Szalai Ádám megmutatta a számokat: ezért buknak el évente milliárdokat a magyar futballklubok
A sportvezető úgy látja, néhány klubnál csak most kezdenek ráébredni: az állami támogatások kora nem tart örökké.
Anthony Joshua felmosta a padlót Jake Paullal
A korábbi kétszeres nehézsúlyú világbajnok kiütötte a volt youtubert.
Vadállatnak nevezte Szoboszlait az ellenfél edzője, nem veszi be a sérüléses sztorit
Slot még nem mondta ki határozottan, hogy Szoboszlai játszhat ma a Tottenham ellen, bezzeg a Spurs edzője...
DVTK: Radenkovic nem mond le; Keane: "Katasztrofális lett volna, ha nem nyerünk Diósgyőrben" - így látták az edzők
Így látták a szakvezetők a fizz Liga 18. fordulójának pénteki nyitómeccsét, a Diósgyőr-Ferencváros rangadót. Edzői értékelések.
A Fradi diósgyőri győzelme után az edző nem hajol meg a szurkolók akarata előtt
Robbie Keane szerint katasztrofális lett volna, ha nem nyernek, Radenkovic magyarázkodhatott.
A vörösborra és a munkára esküszik a 98 éves sztármatematikus
Derű, sport, szellemi aktivitás – ezekre esküszik Obádovics J. Gyula.
Micsoda lövés. Nézze meg Schäfer András gólját, győzelmet ért a Bundesligában
A magyar válogatott játékosa csereként állt be az Union Berlin színeiben, majd a hosszabbításban hatalmas gólt lőtt.
Légiósok: Emberelőnyben nyert a Liverpool, Szoboszlai "kipontozódott"; otthon buktak rangadót Gulácsiék - videó
Emberelőnyben is nehezen nyert a Liverpool; először kapott ki otthon a Leipzig.
Bulvár
Súlyos következménye lett Majka ittas vezetésének, máris megvan a büntetés
Sok választása nincs az énekesnek.
Már a rendőrséget is zavarja, hogy sokan nem tudják, mikor használják a hátsó ködlámpát
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának munkatársai december 18-án közúti ellenőrzéseket hajtottak végre az M7-es autópálya Somogy vármegyei szakaszán. Az intézkedés elsősor
Megszüntetnek egy fontos okmányt január elsejétől, mutatjuk a teendőket
Magyar dolgozók tömegét érinti a változás.
Megígérte, és be is tartotta, kegyetlen bosszút állt Donald Trump
Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlán Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz k
Olyan ajándékot kapnak a One ügyfelei, amire nem is számítottak
December 24. és 26. között a lakossági és vállalati One mobil-előfizetéssel rendelkező ügyfelek díjmentes, korlátlan belföldi adatforgalmat kapnak.
Döbbenetes részletek: Nem akárki vezette a pénteken balesetet szenvedett crossovert
Egy jobbkanyarban lesodródott az útról.
Kutatások bizonyították: 6 hét alatt megváltozik az agyad, ha napi 5 percet meditálsz
Gondoltál már arra, hogy milyen hatalmas változásokat idézhetsz elő önmagadban mindössze napi 5 perc ráfordítással?
Gyanús jeleket fedezett fel a Harvard asztrofizikusa, szerinte idegen civilizáció lépett a Naprendszerünkbe
Elérte a földközelséget egy csillagközi objektum.
A románok átnevezték hazánkat, ez a rendkívüli szó iszonyatos indulatokat gerjeszt
Elképesztő térkép terjed, ami rajta van, azt még nagyon kevesen látták.
Nagy bajban, akit itt néztek szexfilmeket – Óriási bukó egy hackercsoport miatt a Pornhubnál
A PornHub felnőtt videóplatformot a ShinyHunters zsarolóbanda zsarolja, miután a prémium tagjainak keresési és megtekintési előzményeit állítólag ellopták egy nemrégiben történt Mixpanel adatvédelmi incidens sor
Kutatás: az ilyen vércsoporttal rendelkező emberek lassabban öregszenek
Évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat, vajon mi árulja el legpontosabban, hogyan öregszik a testünk. Egy tudományos irány most meglepő választ ad.
Nekik jár ingyenes belépő a gyógyfür-dőkbe: Tb-re igényelhető ezekkel a feltételekkel
A tb támogatja a gyógyfürdőket: mutatjuk, kik jogosultak kedvezményes vagy ingyenes belépésre.
blogmorzsák
Eufória és melankólia. Húszéves M83 változást hozó lemeze
Az M83 idén húszéves lemeze piszok jó rockzene, ami nem szégyellt az elektronikához nyúlni.
Couture óda egy város asszonyaihoz
A roppant nőies, finoman merész darabok nem az aktuális trendeket követik, hanem identitást formálnak.
Csendes, kényelmes és nagyon könnyű beleszeretni a Volkswagen ID.4-be
Nagyot dobott a Volkswagen.

- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Wizz Air-járat indult Eszékről - előnyben a Dél-Dunántúl
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Adótraffipaxok Baranyában
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Már a jelen is az elektromos buszoké
- Fotópályázat: környezetvédelem vs. környezetszennyezés
- Továbbra is várják a vért Baranyában
- Így közlekednek a távolsági buszok a hosszú hétvége alatt
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


